У школах України — дефіцит вчителів. Їх не вистачає як у міських, так і в сільських навчальних закладах. Тож одному педагогу інколи доводиться викладати по кілька предметів одразу. Середній вік вчителя починається з сорока років, а молодь не хоче йти працювати до шкіл.
У Жирівському навчально-виховному комплексі на Львівщині навчаються 95 дітей. А викладають 15 вчителів. Ділять поміж собою і класи, і предмети.
«В нас є така практика, що один вчитель читає кілька предметів, тому що ніхто не прийде на таку зарплату і на такі малі години. П'ять тисяч ‒ середня зарплата. Десь так», — каже директорка навчального закладу Оксана Ільків.
Ось і Галина Качур викладає аж три предмети: фізику, математику та інформатику. Але ні браку часу, ані втоми жінка не відчуває.
«В мене предмети всі взаємопов'язані ‒ фізика з математикою, математика без фізики, фізика без математики тим більше. Бо в нас іде обчислення. Ну і, відповідно, математика. В нас тепер все новітнє, ми на комп'ютерах більше. І для лабораторних з фізики використовуємо», — пояснює Галина Качур.
Дітям вчителька подобається. Тож проблеми в тому, що Галина Ярославівна викладає в них аж три предмети, не бачать.
«Головне, щоби вчитель міг дітям пояснити і щоби його любили діти. А те, які він вчить предмети, ‒ це не головне», — каже учениця восьмого класу Олена.
Зараз у школі не вистачає й молодих кадрів. Андрій вчителем музики працює вже вісім років, викладає у двох школах. Він і називає одну з причин, чому молоді вчителі не хочуть йти працювати в школи — ні в міські, ні тим більше в сільські.
«Мотивація, чому не хочуть йти — напевне, через зарплату, бо зараз молодь хоче переважно, щоби було багато грошей. Ніхто не хоче нерви свої тратити», — додає вчитель музичного мистецтва Андрій Батіг.
Схожа ситуація й у інших регіонах. В одеському навчально-виховному комплексі теж є нестача кадрів.
«Є в нас кілька вакансій вчителів молодшої школи. І, спілкуючись з колегами, ми бачимо, що особливо з молодшою школою в цьому році просто катастрофічна ситуація», — зазначає директор одеського НВК №90 Сергій Іванов.
«Рівень життя, який нам диктує зарплата вчителя, не покриває всіх витрат. Як не крути, все одно для того, щоби не виживати, а жити, потрібна нормальна заробітна плата. Тобто це перше, чим всі керуються», — додає вчителька молодших класів одеського НВК №90 Анна Кокасуй.
У Міністерстві освіти України погоджуються: привабити молодь до цієї професії не вдається: їхня зарплата буде нижчою, аніж у вчителів зі стажем.
«Це зумовлено тим, що заробітна плата формується таким чином, що там є вагома частка доплат, які встановлюються саме за педагогічний стаж педагогічного працівника. Це є одним з пріоритетів на найближчий період», — пояснює заступник міністра освіти і науки Вадим Карандій.