У львівських школах замість портретів чиновників фото класиків та Героїв Небесної сотні
Львівські школи не вішають портретів чиновників у класах та коридорах. Натомість створюють кутки пам'яті Героїв Небесної сотні та клеять фото видатних випускників.
Нагадаємо, у відповідь на факти розміщення портретів міністра освіти і науки та інших державних службовців у закладах освіти Сергій Квіт заявив, що школа не повинна привчати учнів до культу керівних осіб. Мовляв, це неприпустимо. У навчальних закладах МОН рекомендує розміщувати державні символи, портрети історичних діячів та випускників, якими пишаються навчальні заклади.
У фойє львівської школи №81 із портретів – лише Шевченко. Поряд – фото Героїв Небесної сотні та Юрія Голуба, випускника, який загинув під Зеленопіллям. А от в класах – портретів майже немає.
«Портрети здебільшого в класах математики та фізики», – розповів одинадцятикласник Дмитро. Також є окремий клас, присвячений Гетьману Сагайдачному. Він є патроном школи. Із державних лідерів наймолодший – Михайло Грушевський. В школі певні: сучасних чиновників вішати недоречно та дорого.
Директор навчального закладу Богдана Проців жартує: президенти, міністри та голови держадміністрацій занадто часто змінюються. «Якщо щоразу вішати нові портрети, то прийде час, коли ми витратимо на них дуже багато коштів, – зазначила директор. – А ми – директори мусимо бути економними».
У школі №6, де викладають російської мовою, політики на стінах позбулись ще в 1990-х. Тоді класиками та науковцями замінили всі зображення дідуся Леніна.
«У нас був завгосп, який це все збирав, і ми це красиво утилізували. Якщо щось якісне, то в архіви віддавали», – згадує директор Анна Жуковська. Тож тут традиційно Пушкін – у кабінеті російської мови, Шевченко – в класі української і ціла колекція князів та гетьманів на уроці історії.
Найбільше фотографій та портретів зберігають у музеї школи. Тут, поряд з альбомами та старими щоденниками, фото ветеранів школи, успішних учнів та відомих випускників. До прикладу, зберігають матеріали про гросмейстра Андрія Волокітіна. Поряд з його світлинами фото російського політика Анатолія Чубайса. Він не довго, але також навчався у цій школі.
А от в польській школі №10 на почесному місці фото Папи Римського Франциска. І щонайменше три портрети його попередника – Івана Павла Другого. Один з них має неабияке значення для школи.
«Приїхав той портрет до нас з Ватикану декілька років тому, ще коли жив Іван Павло Другий. Він в нас тут давно висить і, я так думаю, охороняє нашу школу», – розповіла директор школи Марта Маркуніна. Є, звичайно, й портрети Адама Міцкевича, Юзефа Пілсудського та інших.
В гімназії в Черкасах від портретів вирішили взагалі відмовитись. Там стіни прикрашають лише фото із життя учнів. Навіть в кабінеті історії обійшлися картами та державними символами.
«Ця ініціатива з приводу знищення принципу "вождізму", культу персоналії – це дуже важливо. Тому що в сучасних умовах при європейському підході це є неправильно», – зазначив вчитель історії Андрій Стецюк.
Проти портретів політиків у школах і самі гімназисти. «Розміщення у школі портретів політичних діячів є політнекоректним, тому що в такий спосіб дітям нав'язують свою політичну ідею свою всілякі партії», – вважає гімназист Станіслав Пащенко.
У Харкові ж традиції наразі змінювати не збираються. Тому портери Кернеса та Порошенка, фото яких активно публікували мас-медіа, поки що не зніматимуть.
«Так, є певні традиції в закладах освіти. Не завжди вони нормальні. Треба щось роботи, поступово ми це зробимо, але вказувати, кого зняти, а кого не зняти, я вважаю, це не правильно», – зазначив директор департаменту науки і освіти Харківської області Анатолій Бабічев.