У львівській квартирі реставратори виявили рідкісні неоготичні розписи
У кожній кімнаті є орнаменти на стінах і стелі
До теми
У квартирі будинку початку XX століття на вул. Вітовського у Львові виявили розписи двох стилів, зокрема рідкісної у Львові неоготики. Новий власник помешкання після його придбання відразу звернувся до реставраторів для дослідження автентики. Розписи виявили у всіх кімнатах і кухні не лише на стінах, але й на стелі. Їх збережуть і відреставрують.
Реставраторка Ірина Гірна, яка займається роботами, розповіла ZAXID.NET, що у квартирі цікаво поєднані два стилі, зроблені в один період. Стеля оздоблена у стилі пізньої неоготики, а стіни – ранньої сецесії. За словами фахівчині, то цікаве поєднання, а неоготика взагалі мало де збережена у Львові.
«Сецесії у нас багато, а неоготику, таку відкриту, я чи не вперше бачу у львівських квартирах», – каже реставраторка Ірина Гірна.
Ірина Гірна розчищає розписи під радянською побілкою (фото майстерні «Гарда»)
Це так звані альфрейні розписи, виконані на сухому тиньку вручну.
«У звичайнісінькому помешканні я підозрювала наявність якоїсь розети на стелі і трафаретних орнаментів на стінах. Але розписи виконані вручну, це не трафарет. Колористика фантастична! Тут поєднуються реалістично зображені клематиси (чи фіалки) з декоративно потрактованими маками. Звісно, що знайшлися розписи і в під’їзді, де розташоване помешкання», – прокоментувала знахідки історикиня архітектури Тетяна Казанцева.
Сецесійно-неоготична розета з чортополохами у колористиці «Arts and Crafts Movement», а довкола біло-золотий розпис радянського періоду (фото Тетяни Казанцевої)
Сам будинок на теперішній вулиці Вітовського звели у 1913 році довкола висушеного Пелчинського ставу. Він також неоготичний, його перший власник і будівничий сам у ньому жив, а решту квартир здавав в оренду.
Загальний коридор будинку дуже занедбаний, там побілка сама відпадає, але під нею проглядаються розписи в тому ж стилі. Ймовірно, це було так запроектовано з єдиним задумом, каже реставраторка.
Стінні розписи квартири з фіалками належать до сецесійних (фото Тетяни Казанцевої)
У квартирі, де проводять відновлювальні роботи, у всіх трьох кімнатах і коридорі розписи різні за композицією, але всюди є елемент трифолію.
«Неоготика має дуже багато символізму. Ті всі квіти – чортополохи, конюшинки – там не просто так. Це триєдиність. Все підпорядковане певним символам, логіці. Стелі трьох кімнат мають різну композицію. Є класичний – посередині розетка і збоку по кутах є орнамент. Інша стеля має розетку, а навколо вінок з квітів. Третя має хрест, на чотири сторони світу дороговказ. А на стінах сецесійні орнаменти», – пояснює Ірина Гірна.
Неоготичні розписи стель (фото майстерні «Гарда»)
Власник помешкання після купівлі і перед початком ремонтів відразу звернувся до реставраторів майстерні «Гарда». Наприкінці 2022 року фахівці зробили зондажі, у всіх кімнатах віднайшли розписи і почали реставрацію. Вони були сховані за звичайними крейдяними побілками, популярними в радянський період.
Новий господар оселі Ярослав, який працює у сфері IT, планує оздобити інтер’єр по-сучасному, але стіни, стелі і паркет залишаться автентичними. У квартирі також збережені кахельні п’єци. Це буде гармонійне поєднання минулого і сучасного.
«Я не був впевнений, що там є розписи. Але коли я побачив, що є, дуже втішився. Я давно мріяв про такі речі, тепер вони будуть у мене вдома. Навіть якби ми там знайшли лише якусь маленьку квіточку, я би все одно її відкрив, поставив у рамку і всім би показував. А тут ціла стеля розписана», – пояснив ZAXID.NET Ярослав.
Під час проекту «Моя квартира скинула шкіру», який організував Львівський муніципальний мистецький центр, 11 березня львів’яни мали нагоду оглянути розписи і їхню реставрацію безпосередньо на місці.