У Львові вирішили боротися з контрабандою сигарет
Через контрабанду сигарет український бюджет недоотримує від 2 до 4 млрд грн щороку. Це суттєво впливає на економіку України.
Про це йшлося на першому круглому столі у Львові, під час якого учасники обговорювали можливості боротьби із нелегальним ввезенням і продажем тютюнової продукції та підписали відповідний меморандум.
За словами начальника відділу контролю у сфері внутрішньої торгівлі інспекції з питань захисту прав споживачів у Львівській області Надії Бригінець, законодавство України ускладнює виявлення контрафактної продукції у торгівельних мережах.
Вона зазначила, що інспекція має право проводити планові перевірки тільки раз на рік, і то тільки в тих мережах мережі, які мають високий ступінь ризику (на які раніше були скарги споживачів). Причому про перевірки потрібно попереджати за 10 днів. Таким чином власники встигають завчасно забрати з прилавків нелегальну продукцію.
Позапланові перевірки проводять тільки тоді, коли є скарги від споживачів. Однак, за словами Бригінець, за останні три роки на Львівщині не було жодного звернення про те, що в мережах роздрібної торгівлі продають контрафактні сигарети.
Загалом нелегальний обіг сигарет в Україні - майже 10% від загального виробництва. Як свідчать статистичні дані, майже 6% підакцизних сигарет – контрабанда. В основному сигарети завозять в Україну з Білорусі (44%) та Росії (38%). Майже 4% сигарет нелегально виготовляють в Україні.
Як зазначив директор Львівського регіонального центру з інвестицій та розвитку Олег Кахновець, країна, яка не може контролювати обіг нелегальної продукції стає менш привабливою для інвесторів, бо бізнес стає незахищеним.
За результатами зустрічі, експерти дійшли висновку, що боротися із нелегальним обігом сигарет повинні насамперед споживачі. Вони мають розуміти, що контрафактні сигарети шкодять не тільки економіці України, а й здоров’ю самих споживачів, бо якість такої продукції ніхто не контролює.