У міському парку Дрогобича вирубують 200-літні дуби
Мерія виділяє на охорону парку 100 тис. грн на рік, але не знає хто вирубує дерева
До теми
Посеред міського парку у Дрогобичі, який є заповідником, невідомі вирубали понад сотню дерев, переважно дубів. Лісопарк заклали ще за часів Австро-Угорщини, трапляються там понад двохсотлітні дерева. Насадження — у підпорядкуванні міста, та за ними давно ніхто не доглядав. А муніципальну варту, яка має охороняти парк, й саму підозрюють у вирубках. Тепер збитки природі підраховує екоінспекція.
Майже реліктового велета в діаметрі з людину зрізали у дрогобицькому парку. За словами Василя Дмитришина, у дубі більше трьох кубів лише ділової деревини. Тобто тисяча зелених лише з одного дерева гарантована.
«Зараз на даний момент охороняють його муніципали і в мене нема питань до людей, які зрізали, то є злодії, але є питання до людей, які охороняють цей парк. Ми бачимо результат їхньої охорони», — розповідає мисливствознавець ДП «Дрогобицький лісгосп» Василь Дмитришин.
Лісопарк, який був рекреаційною зоною ще за Франца Йосифа, сьогодні захаращений. У заповіднику сухі та похилені дерева ніхто не прибирає, натомість здорові цікавлять чорних лісорубів куди більше.
«Якщо б то різав професіонал, він би його так не пускав, бачимо дерево лежить пропале, бо його навряд чи хто забере, хоча мали б, бо це наші гроші, міста. Просто залишили, ні росте, ні сенсу жодного з нього», — продовжує мисливствознавець Василь Дмитришин.
Те, що дерева у лісопарку зникають, помітили місцеві мешканці. Поодиноких крадіїв із пилами ловили і раніше, та коли дійшло до масової рубки, терпець людям урвався.
«Я в тому парку фактично виріс, з дитинства тут були два озера гарні, відпочинкова зона і час від часу ми тут ходимо гриби збирати. І на початку жовтня вийшли з друзями і побачили дуже багато порубаних дерев», — каже мешканець Дрогобича Олександр Цвігун.
Люди не на камеру припускають, що прибутковим бізнесом зайнялись у самій муніципальній варті. Саме вона з березня цього року займається охороною лісопарку. В'їзд у заповідник стороннім заборонений, та, судячи зі слідів важкої техніки, браконьєри працювали без особливого страху. Самі ж муніципали лише нарікають на брак фінансування.
«Я відібрав пояснення, що техніку сторонню не бачили. Ми наймали тільки одного охоронця згідно з виділеними коштами. Щоб взяти цілодобово під охорону, треба відповідні кошти», — каже директор «Муніципальної варти» Дрогобича Євген Блонський.
Місто виділяє на охорону парку 100 тис. грн на рік. Наразі у поліції розслідують два випадки поодинокої вирубки у парку, яку виявили муніципали. Що ж до масової вирубки, у мерії ще чекають на висновки екологів.
«За результатами того, як буде проведена перевірка, я так думаю, що керівництво міста прийде до висновку, як налагодити більш якісну охорону тих насаджень і самого паркового господарства», — запевнив заступник директора департаменту міського господарства Дрогобицької міськради Ростислав Пошивак.
У Держекоінспекції вже задокументували масову вирубку у міському парку. Матеріали готують передати правоохоронцям.
«86 дерев знищено і таким чином держекоінспекцією нараховано збитків в сумі 618 тисяч. Це безвідповідальність органу місцевого самоврядування. Тієї особи, яка має на собі охоронні зобов'язання. Не буває простим випадок, коли стільки дерев рубають. Це масово, за чиїмось погодженням і з відповідним умислом», — певний керівник Держекоінспекції Львівщини Микола Маланич.
Під час повторного візиту екологів інспектори нарахували ще зо два десятки вирубаних насаджень. Відтак загалом заповідник втратив 106 дерев. А величезні дуби хтось позначає під вирубку й далі.
Згодом СБУ повідомила, що заблокувала вирубку дерев у заповіднику Дрогобича. Розслідування ведеться за ч. 1 ст. 246 ККУ під процесуальним керівництвом Дрогобицької місцевої прокуратури.