У проекті «Від Романа до Йордана» митці малювали «Сніги» в стилі іконопису
Цьогорічна експозиція вже дев'ята за рахунком
Стартував традиційний Різдвяний проект «Від Романа до Йордана». Кожен із його учасників –Остап Лозинський, Оля Кравченко, Ярослава Ткачук, Уляна Нищук-Борисяк, Уляна Томкевич, Данило Мовчан – самодостатні художники зі щорічними мистецькими проектами. Та раз на рік – і так вже дев’ять років – збираються у кав'ярні-галереї «Світ кави». Аби перед Різдвом Христа своїми роботами спонукати інших до роздумів над цією благодаттю. І здивувати задумом. От Остап ікону написав на давньому гребені, яким чесали вовну та льон.
«Я вирішив зі самих зубців зробити таке льодове поле. А саму сцену Різдва подати на тлі крижаного поля», – пояснив іконописець Остап Лозинський.
Не менш оригінальна у художника і робота «Втеча до Єгипту». Вона створена на дошці зі старої скрині. Та що цікаво: ікони митця – зі снігом. Так, каже, кожен народ проектує на себе світ.
«Хоча я розумію, що там, у Єгипті, була спека, що там було дуже гаряче, але певні алюзії на сніг є. Бо це пісок, пустеля, білі великі простори», – додав Остап.
Та насправді цьогоріч митці експериментували. Якщо попередні роки теми були «Вертеп», «Львівська Богородиця» чи, до прикладу, «Хор ангелів», то цьогоріч – пейзаж, а саме «Сніги». Але в стилі іконопису.
«Переживали, чи зможемо ми? Чи вийде воно? Власне, це сріблення-золочення, стара дошка, сама темпера. Чи вони надаються до того, щоб просто показати сніг? Але ми впоралися!», – розповіла мисткиня Ольга Кравченко.
До вже звичних митців долучилися Анна Атоян, Олег Денисенко, а ще Олеся Казнох, яка живописні узбіччя Львова декорує вишивкою. Художниця створила «Пагорб під снігом. Сон», де кущі та дерева – підмальована борщівська вишивка вовною. Роботу малювала в кілька етапів, почала взимку.
«А потім я намалювала просто землю зорану, як сходить зеленина. Тобто свою роботу я малювала в 4 заходи», – пояснила мисткиня Олеся Казнох.
Цей арт-проект «Від Романа до Йордана» насправді має глибокий посил. Вчить наших сучасників шанувати українську традицію: в новорічній іграшці, іконі і різдвяному дарунку. Цього Оля Кравченко та Ярослава Ткачук навчилися у австрійців, як ще студентками побували у них на Різдвяному ярмарку.
«У Різдвяний час вони звертають увагу на свої власні традиційні подарунки, презенти. І ми вирішили, що для нас це теж дуже важливо. Щоб не заполонити все Санта Клаусами», – додала мисткиня Ярослава Ткачук.
Проект триватиме до 20 січня у кав'ярні-галереї «Світ кави», що на пл. Катедральній.