Російський парламент остаточно ухвалив закон про ізоляцію інтернету в межах країни
Російська влада вкотре обмежила громадянам країни доступ до альтернативної інформації
Державна Дума Росії ухвалила в третьому, остаточному читанні законопроект про так званий суверенний інтернет. Згідно з ним, російська влада зможе контролювати точки з’єднання інтернету в країні з зовнішнім світом та за потреби відключати російський сегмент від світового інтернету.
Як йдеться в повідомленні на сайті Держдуми, головним завданням цієї ініціативи є нібито забезпечення надійної роботи російського сегмента інтернету в випадках збоїв або цілеспрямованого масштабного зовнішнього впливу. Координувати забезпечення сталого, безпечного і цілісного функціонування інтернету на території Росії буде Роскомнадзор.
Технічні засоби зможуть фільтрувати трафік і блокувати заборонені в Росії ресурси.
Як зазначає сайт «Медуза», закон про ізоляцію російського сегмента інтернету набуде чинності 1 листопада 2019 року. Окремі положення – про криптографічний захист інформації та про національну систему доменних імен – з 1 січня 2021 року.
«Радіо Свобода» раніше повідомляло, що у березні Міністерство оборони Росії приступило до створення мультисервісної транспортної мережі зв’язку, яка стане основою для «суверенного інтернету».
Відзначається, що для ізольованої мережі буде створений свій пошуковик, електронний журнал обліку дій, а також своя система ідентифікації користувачів. Мережа буде повністю закрита від світового інтернету і не буде мати точок обміну трафіком із ним. Всю інформацію планується зберігати на серверах Міноборони Росії, яке вже почало створювати територіально-розподільні центри обробки даних.
Законопроект про «ізоляцію Рунета» офіційно запропонував ухвалити російський сенатор Андрій Клішас, який з 2014 року перебуває під санкціями США і ЄС за активну підтримку агресії РФ проти України.
Законопроект посилить і без того істотну репресивну роль Роскомнадзору і розширить рамки повноважень влади, дозволяючи знову опустити «залізну завісу», яка огороджує росіян від інформації з-за кордону.
Як зазначає НВ, у разі набуття чинності норм закону, окупований Росією український Крим також може виявитися повністю відрізаним від глобального інтернету.
До слова, у березні Держдума РФ ухвалила закон про покарання за образу влади в Інтернеті. Згідно з ним, росіян тепер можуть карати штрафами і тюрмою за будь-яку висловлену в мережі незгоду з діями влади та окремих її представників. Що саме російські політики мали на увазі під словом «образа» – у тексті закону не написали, проте покарання за такий злочин визначили у вигляді штрафів від 30 до 300 тисячі рублів та арешту на 15 діб.