У Службі автомобільних доріг Львівщини розповіли про ремонт найгірших прикордонних шляхів
Довга дорога до Євросоюзу. У січні минуло 6 років після відкриття нового пункту пропуску «Будомєж – Грушів» на Львівщині. Там українські та польські служби організували спільний контроль. Це мало значно пришвидшити перетин. Та попри це пункт пропуску «Будомєж – Грушів» автомобілісти оминають десятою дорогою. Бо насправді там й досі є лише кілька кілометрів асфальту.
У 2017 році ZAXID.NET писав про те, як автомобілі на шляху до міжнародного пункту пропуску «Грушів – Будомєж» витягали з болота тракторами. Три роки по тому ми вирішили поїхати в Грушів знову. Під’їзна дорога до пункту пропуску з Яворова порожня. Об'їхати вирви просто неможливо. Ближче до Немирова – суцільний танкодром.
«Я цією дорогою їжджу чотири роки. Не можуть ніяк зробити. Такі ями, що просто жах. Ходову робиш кожен місяць-два, щось ламається. Немає слів», – каже водій автобуса Олександр.
Селяни кажуть: болота на підйомі таки засипали гравієм. А от асфальту як не було, так і нема.
«Як відкрили митницю, то всі тішились. А потім все... Та на камеру знімають. Поляк приїжджає, то він їде тих два кілометри. Зупиняється і стоїть, як йому щось заклинило», – розповідає Сергій, мешканець села Грушів.
Що з обіцяним капремонтом? Невже анонсований польський кредит у 100 мільйонів євро на реконструкцію прикордонної інфраструктури на межі зриву? Це питання зацікавило не лише журналістів, а й депутата двох скликань Верховної Ради Михайла Хміля. На своїй сторінці у Facebook нардеп написав, що польська сторона уже починає піджартовувати, чи не надати Україні ґрант, аби відсвяткувати 5-ту річницю незреалізованої угоди.
«На сьогодні це все під можливим зривом. Наскільки мені відомо, після моєї заяви польські компанії, кожна від себе, пишуть чи на Адміністрацію Президента, чи на керівника уряду. І ті самі вимоги висловлюють у тих листах», – повідомив у коментарі ZAXID.NET народний депутат 7-8-го скликань Михайло Хміль.
Ніякої зради немає. Відповіли на офіційне звернення екс-нардепа в «Укравтодорі». Зазначені договори дійсно набули чинності 29 травня минулого року. Влітку польським підрядним організаціям виплатили перший авансовий платіж – понад 5 млн євро. Це і стало початковою точкою для проектування та капітального ремонту, підтверджують в Службі автомобільних доріг Львівщини.
«Це буде дорога Червоноград – Рава-Руська, потім Грушів – Немирів, Грушів – Яворів, далі до Смільниці дорога і Нижанковичі – Самбір», – коментує плани керівник Служби автомобільних доріг Львівщини Олег Береза.
Та на сьогодні є два питання, які гальмують початок робіт: ввіз польської техніки до України без мита і відшкодування ПДВ.
«Повірте мені, зараз воно є на ближчій стадії, ніж було минулого року. Зараз ми конкретно вже працюємо по кожному проектному рішенню, як воно все має виглядати. Одні ділянки будуть виконані ще до кінця цього року по мірі готовності проектів. Інші, можливо, будуть перенесені на наступний рік», – обнадіює керівник Служби автомобільних доріг Львівщини Олег Береза.
У Грушові ж сподіваються, що великий ремонт доріг почнуть саме з їхнього прикордонного села.