На території «Вінницяобленерго» викрили найбільшу криптоферму в Україні
Зловмисники крали електроенергію для криптовалют у обленерго
Фахівці Служби безпеки України заявили про викриття найбільшої в історії України незаконної майнінгової ферми. Вона знаходилася на території «Вінницяобленерго», була підключення до електромережі підприємства і мала 5 тис. одиниць комп'ютерної техніки.
«Це найбільша підпільна криптоферма, яку виявляли українські правоохоронці», – йдеться в повідомленні прес-служби СБУ.
Майнінгову ферму створили кілька мешканців Києва та Вінниці, які розмістили її на одному з колишніх складів «Вінницяобленерго».
«За попередніми висновками фахівців, щомісячна сума збитків від такої діяльності може становити від 5 до 7 млн грн. При цьому незаконний відбір електроенергії міг призвести до глобальніших наслідків – без світла могли залишитися цілі квартали Вінниці», – заявили в СБУ.
За даним фактом відкрито кримінальне провадження за ч. 2 ст. 188-1 Кримінального кодексу - самовільне використання електричної енергії. За такий злочин передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк до трьох років.
Під час обшуків було вилучено 3800 ігрових приставок, понад 500 відеокарт, 50 процесорів, чорнову документацію, блокноти, телефони, флешки. Ведуться оперативно-слідчі дії для встановлення всіх осіб, причетних до протиправної діяльності, у тому числі перевіряється причетність посадових осіб АТ «Вінницяобленерго».
У свою чергу «Вінницяобленерго» у Facebook заявила, що в приміщеннях компанії ніякого обладнання для майнінгу не було, а слідчі дії проводили на прилеглих до неї територіях.
«Фахівці нашої компанії разом з представниками управління Держенергонагляду у Вінницькій області були залучені у якості експертів. У ході обстеження представниками контролюючого органу не було виявлено жодних фактів крадіжок електричної енергії. Тому інформація щодо багатомільйонних крадіжок електроенергії не відповідає дійсності. Керівництво АТ “Вінницяобленерго” активно співпрацює зі слідством та зацікавлене у встановлені всіх фактів та покаранні винних осіб», – йдеться в заяві.
Видобування («майнінг») криптовалют поглинає астрономічну кількість енергії. За підрахунками Кембриджського університету, майнінг біткойну у всьому світі споживає 133,68 тераватт-годин на рік електроенергії, що більше, ніж споживає Швеція – 131,8 ТВт-год, і менше за Малайзію – 147,21 ТВт-
Недоліком криптовалют є те, що вони працюють у тіні традиційної економіки, що відкриває можливості для зловживання тим, хто не звик підкорятися закону. Хоча криптовалюти легальні, той факт, що в ланцюжку транзакцій не потрібно вказувати справжні імена користувачів, зробив їх популярними серед зловмисників.