УІНП заявив про небезпеку для українських істориків під час перебування у Польщі
Інститут нацпам'яті відмовився від участі у форумі істориків на території сусідньої держави
Український інститут національної пам’яті (УІНП) пропонує надалі проводити зустрічі українських та польських істориків лише в Україні. Продовжувати роботу Українсько-польського форуму істориків в попередньому форматі неможливо через зміни до закону про Інститут національної пам’яті Польщі, йдеться в заяві УІНП.
Як зазначається, Український інститут національної пам'яті ініціював Українсько-польський форум істориків, аби їхній діалог дав можливість подолати наслідки колишніх конфліктів між народами. З 2015 року відбулося п’ять засідань, котрі проводилися почергово в Україні та в Польщі.
«Ухвалення нового закону про Інститут національної пам'яті в Польщі, яким передбачено зокрема кримінальну відповідальність за заперечення «злочинів українських націоналістів 1925-1950 рр.» суттєво звужує простір для дискусій та діалогу», – наголосили в історичні інституції.
Український інститут національної пам'яті «не бачить можливостей» для продовження роботи форуму в попередньому форматі. «Ми не можемо гарантувати збереження свободи слова українським дослідникам на польській території чи навіть безпеку їх перебування там», – йдеться в заяві УІНП.
«Тому, слідуючи цінностям відкритого діалогу та вільного доступу до джерел, звертаємося до польських колег з пропозицією щодо продовження історичних дискусій на території України, де відсутні будь-які обмеження чи політичний диктат щодо оцінок минулого», – наголосили в Українському інституті національної пам’яті.
У заяві сказано також, що «дискусії про минуле мають залишатися прерогативою істориків, а не політиків», адже саме зважена професійна розмова є однією з основ для порозуміння.
Як писав ZAXID.NET, 6 лютого президент Польщі Анджей Дуда підписав ухвалені парламентом поправки до закону про Інститут національної пам'яті, які запроваджують кримінальне переслідування за використання формулювання «польські табори смерті» та заперечення злочинів «українських націоналістів та українських формувань», які співпрацювали з Третім Рейхом.
Ухвалення цього закону спричинило кризу у стосунках Польщі з Україною, Ізраїлем та США. Так, Верховна Рада України на засіданні 6 лютого засудила нововведення закону про ІНП у Польщі і закликала Анджея Дуду не підписувати його.