Україна може отримати безвізовий режим з ЄС у травні 2015 року
Реалістичний прогноз отримання Україною безвізового режиму з Євросоюзом – у травні 2015 року на саміті Східного партнерства в Ризі.
Про це сказала заступник міністра закордонних справ України Лана Зеркаль в інтерв'ю «Українській правді».
За її словами, згідно з планами України, 1 січня почнеться лише запуск процедури видачі біометричних паспортів. А скасування візового режиму неможливе, доки ЄС не оцінить, як саме відбувається видача, як працює системи і наскільки захищені паспорти серійного випуску. Така оцінка потребує часу.
«Тому, на мій погляд, реалістичний прогноз – отримання безвізового режиму на саміті Східного партнерства в Ризі в травні 2015 року. Але це буде можливим за умови, що Україна виконає всі пункти плану, якщо паспорти будуть видаватися без проблем, якщо рівень захисту персональних даних буде достатній, якщо ми забезпечимо якісну охорону кордону, якщо міліція працюватиме без зауважень тощо», - наголосила Лана Зеркаль.
Вона додала, що політична воля як в Україні, так і в ЄС для цього є, проте є питання коштів і питання війни.
«Попри відкритий кордон у зоні АТО, безвізовий режим є можливим. ЄС має переконатися, що українські документи отримують лише ті, хто має на це право, - розповіла заступник міністра зовнішніх справ. - Якщо ми доведемо коректність своєї роботи, коректність документування всіх даних носія паспорту – я думаю, що війна не буде перешкодою».
Лана Зеркаль зазначила, що головним є те, щоб у ЄС було відчуття, що жодна людина, яка незаконно зайшла на українську територію зі сходу, не зможе отримати український паспорт і поїхати без візи в ЄС.
Що ж до фінансування, то, за словами Зеркаль, обладнання пунктів видачі біометричних паспортів, а також прикордонних пропускних пунктів – дорога річ.
«Навіть грузини та молдавани, з якими ми консультувалися, підтвердили, що вартість обладнання одного робочого місця коштує 5-6 тис. євро. Порахуйте, скільки їх лише в одному Борисполі. А тепер уявіть – скільки у всіх наземних прикордонних пунктах. В масштабах України йдеться про шалену цифру», - зазначила заступник міністра.
Тому, додала вона, на початковому етапі, після отримання Україною безвізового режиму, можливий дефіцит біометричних паспортів.
«Але я переконана, це питання держава буде вирішувати. Це дуже соціально важливе питання, тому будуть знайдені донорські кошти чи інші джерела, які дозволять наростити обсяги видачі документів», - резюмувала Лана Зеркаль.