До теми
- Україна може втратити шанси на «Оскар» ZAXID.NET
-
Україна помилилась з «Оскаром».
Український оскарівський комітет обрав гарний фільм, але практично без шансів на перемогу ZAXID.NET - Фіалко залишає Оскарівський комітет через скандал ZAXID.NET
-
Хто проти «Поводиря».
На номінацію «найкращий іноземний фільм» претендує 83 країни ZAXID.NET - Розпочато формування оскарівського комітету ZAXID.NET
1 жовтня збіг термін, коли національні оскарівські комітети можуть подавати фільми на розгляд Американської кіно академії у номінації «Найкращий фільм іноземною мовою». Україна досі не визначилась із тим, яку картину вона подасть на розгляд академікам. Вона навіть ще не має затвердженого Оскарівського комітету. Інші країни свої стрічки надали і тепер їх заявки будуть розглянуті.
Шлях до «Оскара»
Усі картини, які відповідають вимогам, потраплять до списку кіноакадемії. Згідно з умовами це мають бути повнометражні художні фільми, зняті за межами США, домінуючою мовою в діалогах фільму не повинна бути англійська, картина повинна бути в прокаті, в країні від якої подається заявка, не менше 7 днів поспіль, та творчий контроль над створенням фільму повинен належати громадянам або резидентам країни, яка подає заявку. Кожна країна може подати лише один фільм.
Розглядаються фільми, що вийшли у прокат у період з 1 жовтня 2014 по 30 вересня 2015 року. В Україні серед таких фільмів вже є «Незламна» Сергія Мокрицького, «Моя русалка, моя Лореляй» Нани Джорджадзе, «Люби мене» Марини Ер Горбач, «Це Я» Анни Акулевич, «F 63.9 Хвороба кохання» Дмитра Томашпольського та Альони Дем’яненко та «Брати. Остання сповідь» Вікторії Трофіменко, який кінокритики вважали фаворитом у цих прегонах.
«Брати. Остання сповідь»
З нього журі із кількох сотень членів американської кіно академії проголосує за те, які фільми опиняться у списку претендентів на потрапляння до номінації. На другому етапі група із десяти випадково обраних академіків із довгого списку оберуть спочатку п’ять номіннатів, а згодом – переможця. Його ім’я буде оголошено на церемонії нагородження 28 лютого 2016 року у Лос-Анджелесі.
Українські проблеми
Оскільки в Україні повністю змінився оскарівський комітет, Спілка кінематографістів на початку липня подала заявку до Американської кіноакадемії із проханням затвердити новий склад Українського Оскарівського комітету. Вона в свою чергу повідомила, що українську заявку буде розглянуто Виконавчим комітетом у номінації «Найкращий фільм іноземною мовою» на його наступному засіданні. Наразі Виконавчий комітет ще не збирався.
Щойно Виконавчий комітет Академії офіційно затвердить новий склад Українського Оскарівського комітету, одразу буде оголошено прийом фільмів для номінування від України на «Оскар», організовано їх перегляд і процедуру голосування, аби Україна подала фільм-номінант у визначені Американською кіноакадемією терміни, які, нагадаємо, минули сьогодні.
Зауважимо, що у 2006 році для України вже робився виняток. Тоді фільм Оксани Байрак «Аврора» був висунутий у листопаді. У Національній спілці кінематографістів України сподіваються, що і цього року це може стати можливим. Проте наразі Український Оскарівський комітет ще не затверджено Американською кіноакадемією. Минулого тижня з цього приводу НСКУ спрямувала чергового листа до Академії, але поки що відповіді немає. Тож сьогодні виглядає на те, що цього року Україна номінувати стрічку на «Оскара» не зможе. Про це ZAXID.NET повідомив керівник інформаційного центру НСКУ та член оргкомітету з проведення рейтингового голосування з формування Українського Оскарівського комітету Сергій Васильєв.
Але НСКУ проситиме Американську кіноакадемію ще раз зробити виняток дати можливість Україні висунути свого претендента після затвердження нового комітету.
Разом із тим, йдеться на сайті НСКУ, є некоректним розпочинати діяльність з приймання та розгляду Українським Оскарівським комітетом фільмів до моменту його офіційного затвердження.
Скандал у комітеті
Нагадаємо, що у 2014 році вибухнув скандал щодо висування українського фільму на «Оскар». Члени Оскарівського комітету замість «Племені» Мирослава Слабошпицького, яке на той момент мало чимало нагород різного масштабу та північноамериканський прокат, надало перевагу «Поводирю» Олеся Саніна, який тоді навіть в Україні побував лише в обмеженому прокаті. Крім того, за словами продюсера «Племені» Дениса Іванова, троє з дев’яти членів Оскарівського комітету так чи інакше мали стосунок до створення «Поводиря».
Через цей гучний конфлікт зі складу Українського Оскарівського комітету вийшли чотири з дев’яти членів. Таким чином він перестав бути легітимним. Зокрема і його голова Олег Фіалко.
«Плем'я»
УОК було реформовано. За ініціативою НСКУ та за підтримки Держкіно його було сформовано з членів Громадської ради, які за результатами голосування у травні 2015 року посіли перші п’ятнадцять позицій рейтингу і погодилися увійти до його складу.
Про це і було скеровано відповідного листа до Американської академії кінематографічних мистецтв і наук. Це відбулось наприкінці червня 2015 року.
На початку липня Американська кіноакадемія повідомила, що українську заявку буде розглянуто Виконавчим комітетом у номінації «Найкращий фільм іноземною мовою» на його наступному засіданні, яке досі так і не відбулось.
Історія поразок
Україна висуває фільми на премію «Оскар» за найкращий фільм іноземною мовою з 1997 року. Відбором фільмів займається Український Оскарівський Комітет. Він був створений у липні 2006 року при Асоціації продюсерів України.
Усього від України було висунуто 8 фільмів, з яких сім були допущені. Восьмий фільм, «Водій для Віри» (2004), був дискваліфікований через недостатню українську частку у виробництві. Жодна картина поки що не тільки не була номінована, але і не потрапила до основного конкурсу.
«Поводир»
Отже, на здобуття «Оскара» Україна представляла: «Приятель небіжчика» (1997), «Мамай» (2003), «Водій для Віри» (2004), «Аврора» (2006), «Ілюзія страху» (2008), «ТойХтоПройшовКрізьВогонь» (2012), «Параджанов» (2013), «Поводир» (2014).
А тим часом…
Поки Україна намагається дати раду із своїм комітетом, інші країни свій вибір уже зробили.
Іспанія вперше висунула фільм мовою басків. Ним став фільм «Квіти», який став першим фільмом мовою басків, який змагається за іспанську кінематографічну премію «Гойя».
Фаворитом уже встигли назвати угорську картину «Син Саула», володаря Гран-прі Каннського кінофестивалю.
Франція ж Канни проігнорувала і випустила свій спільний із Туреччиною фільм «Мустанг», який став одним із переможців Одеського кінофестивалю. Це рішення називають дивним. Адже фільм є скоріше турецьким, ніж французьким. Тим більше, що у французів в активі є «Діпан» Жака Одіяра, цьогорічний володар «Золотої пальмової гілки».
«Мустанг»
Скандал викликав претендент на «Оскар» від Росії: кінематографічна спільнота обурена, що при існуванні немаленького вибору Росія висунула слабкий фільм Нікіти Міхалкова «Сонячний удар». Міхалков уже встиг повідомити, що фільм може не потрапити в число номінантів через нелюбов Америки до Росії.