Сорок українських військовослужбовців сформованих у підрозділ на базі Самбірського інженерного полку відправляються у миротворчу місію в Косово. Під час піврічної ротації наші бійці відновлюватимуть інфраструктуру постраждалого від бойових дій регіону.
У дружини військового медика Любові Гец тривога в очах та гордість за чоловіка водночас. Шість ротацій в зону АТО, які пережила родина, досі не привчили відпускати з легкістю.
«Зараз такий період передсвятковий, збираються родини разом, а ми стали переживати через цей факт, що він має виконати такий обов'язок, це дуже важко. Напевно, це додає нам цієї тривожності і переживань», – із хвилюванням говорить дружина військовослужбовця Любов Гец.
У п’ятницю на сім'ю очікує святковий стіл, а вже в суботу Юрій їде на півроку у Косово. Буде берегти здоров'я українського контингенту із 40 військових. Хоч і не Донбас та на Балканах теж неспокійно. «Зараз ситуація в Косово і в Сербії теж напружена. Там є і проросійські сили, вони підтримують сербів і з тої сторони російської відчуваємо небезпеку, попереджували нас», – каже військовий медик Юрій Гец.
Бійців ретельно відбирали в інженерних частинах усієї України. Головний критерій бойовий досвід на сході України та досконале володіння фахом.
«Завдання нашого контингенту це забезпечення вільного пересування національних сил KFOR в зоні відповідальності, також розмінування місцевості відновлення знищеної війною інфраструктури», – пояснює командир українського контингенту в Косово Сергій Ковальчук.
Дислокуватимуться поблизу Приштіни. Окрім українців свої контингенти мають ще 13 країн. Бійці уже вивчають специфіку краю. В нас були заняття з мовної підготовки і ми вивчали трошки албанську основні фрази: «Доброго ранку!» – «Мірміргес!». Тобто люди мають навіть записані в зошитах певні фрази «До побачення», «Гарного вам дня» та інші», – ділиться досвідом миротворця-поліглота командир контингенту в Косово Сергій Ковальчук.
Міжнародна місія КФОР діє у Косово з 1999 року. Відтоді українські миротворці постійно перебувають там. Для Самбірського полку така місія перша. Тому готуватись почали ще навесні.
«Підготовка відбувалась в три етапи, перший – це формування контингенту та фахова підготовка, другий – підготовка екіпажів-розрахунків і третє – це бойове злагодження в складі підрозділу за стандартами НАТО», – розповідає командир 703 полку оперативного забезпечення Дмитро Овсянніков.
Роботу контингенту повністю фінансує Україна. Окрім Косово наші миротворці беруть участь в операціях в Кот-д'Івуарі та Конго.