Упавши, скрутись «калачиком», - правила поведінки у натовпі
Управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Львівської міської ради закликає львів’ян дотримуватись загальних правил поведінки під час масових заходів, щоб уникнути небезпек у натовпі та вберегти своїх дітей і себе від нещасних ситуацій.
Відтак серед правил поведінки під час масових заходів львів’янам нагадують наступне:
1. У місцях скупчення великої кількості людей не дозволяється:
— відходити від дорослих;
— штовхатись, бігати, йти напереріз основної маси людей. Поводь себе так, як вимагають учитель чи хтось із дорослих.
2. Бажано триматися якнайдалі від центру натовпу, стін, дверей, скляних вітрин, металевих огорож та інших місць, де можна отримати травму.
3. Якщо ти знаходишся на багатолюдному майдані, ніколи не наступай на кульку, пакет, картонну коробку, не стій біля сміттєвих контейнерів та урн. Інколи такі речі можуть вибухнути.
4. При багатолюдному зібранні категорично забороняється користуватися піротехнічними засобами. Не підходь до людей, які запалюють бенгальські вогні, використовують петарди, запускають ракети — можеш отримати серйозну травму.
5. На стадіоні тримайся подалі від агресивно налаштованих груп молодиків. З їх рук можуть полетіти каміння, дрючки, пляшки.
6. Не поспішай першим вийти з кінотеатру — тебе може затиснути натовп.
7. Не втікай разом з усіма зі стадіону, якщо почався дощ. Нехай ти намокнеш, але залишишся неушкодженим.
8. На зупинках не повертайся спиною до транспорту, що рухається. А коли підходить машина, не намагайся стати у перший ряд нетерплячого натовпу — тебе випадково можуть штовхнути під колеса.
9. Не спи у транспортному засобі, який рухається: небезпечно не стільки проспати потрібну тобі зупинку, скільки дістати травму під час маневру чи різкої зупинки.
10. Не притуляйся до дверей, не стій на сходинках.
Поведінка під час виникнення паніки.
1. Не роби різких рухів, не бігай, не галасуй. Головне — не дозволяй емоціям скувати твою волю та відібрати всіляку можливість діяти розумно і цілеспрямовано. Необхідно, щоб голова була ясною.
2. Звільнись від довгого шарфа, щоб уникнути задушення.
3. Застебни на одязі всі ґудзики та «блискавки», щоб ні за що у натовпі не зачепитися.
4. Руки завжди тримай вільними, зігнутими у ліктях та притиснутими до тіла.
5. Не чіпляйся за дерева, стовпи, огорожі, щоб не зламати руки.
6. Міцно тримайся на ногах, уникай падіння.
7. Впавши на землю, скрутись у клубок «калачиком», ляж на бік, закрий руками голову та потилицю.
8. Опинившись на землі, спробуй негайно підвестися. Встаючи, підтягни до себе руки та ноги, різко піднімись вперед та вгору.
9. У натовпі захищай груди піднятими ліктями.
10. При виникненні диму, чадного газу тощо рот та ніс захисти носовичком, хусткою чи рукавом. При ураженні очей швидко та часто кліпай ними, щоб сльози скоріше вимили шкідливу речовину.
11. Вибираючись з приміщення, де буяє вогонь, голову, обличчя, відкриті частини тіла прикрий одягом, бажано мокрим.
Не можна:
— чіплятися руками за щось;
— намагатися підняти речі, що впали на землю.
Треба:
— застібнутися;
— викинути сумку, парасольку;
— руки повинні бути вільними.
Якщо натовп потяг тебе — не чини йому опору.
У медіа-центрі «Львів-2012» також зазначають, що у кожному громадському закладі (поліклініці, театрі, школі), в кожному транспортному засобі (метро, автобусі, тролейбусі, трамваї, потязі) є план евакуації при виникненні надзвичайної ситуації. Це спеціальний план, на якому показано, як при необхідності треба терміново залишати приміщення. Відтак, заходячи до незнайомого приміщення, передусім треба ознайомитись з планом евакуації.