Вакарчук вперше зрівнявся з Порошенком у президентських рейтингах
Чинний президент очолив антирейтинг недовіри українців
Соціологи групи «Рейтинг» опублікували результати нового масштабного опитування суспільно-політичних настроїв українців. Дослідження відбувалося впродовж 10-22 квітня. За цей час відбулося 6 тис. інтерв'ю з респондентами у всіх регіонах країни. Помилка репрезентативності дослідження становить не більше 1,5%. Результати опитування засвідчили, що українці не довіряють діючим політикам, прагнуть появи нових облич і готові до радикальних змін.
Кому вірити?
Серед усіх потенційних кандидатів на майбутніх виборах українці найбільше довіряють Святославові Вакарчуку. Співак отримав 33% довіри опитаних. Зовсім трохи від нього відстав актор і комік Володимир Зеленський – у нього 32% довіри. Третю позицію зайняв Анатолій Гриценко – 26%, за ним опинилася Юлія Тимошенко з показником 20%.
Петрові Порошенку довіряють всього 13%. Водночас він став одним із лідерів антирейтингу недовіри з показником 82%. Більше українці не довіряють лише Арсенієві Яценюку, який в антирейтингу набрав 86%.
Рейтинг довіри до політиків і потенційних кандидатів у президенти (клікніть для збільшення)
Недовіра до діючих політиків тісно пов’язана з їхньою неспроможністю змінити суспільно-політичну ситуацію. 69% громадян вважають, що країні потрібні радикальні зміни, хоча 16% не проти «повернути все так, як було раніше». Цікаво, що найбільше прихильників «радикальних змін» – 83%, виявилося серед потенційних виборців Святослава Вакарчука, а не, наприклад, «радикала» Олега Ляшка.
Загалом 75% опитаних погодилися з твердженням, що справи в Україні йдуть у неправильному напрямку. Особливо незадоволені ситуацією респонденти на Донбасі, Харківщині, Дніпропетровщині і південних регіонах. Водночас 50% опитаних виборців Петра Порошенка і далі вважають, що країна рухається у правильному напрямку.
Більшість українців вважають, що країна рухається «не туди» (клікніть для збільшення)
Хто стане президентом?
У президентських перегонах немає явного лідера. Усі кандидати демонструють доволі скромний рівень підтримки. Згідно з опитуванням, у президентському рейтингу лідирує Юлія Тимошенко. Серед тих, хто визначився і прийде на вибори, її готові підтримати близько 14%. Гриценко набирає 11%, а Бойко, Порошенко і Вакарчук – 9%.
Якщо ж Вакарчук не піде на вибори, як він поки що заявляє, то 30% його виборців проголосують за Володимира Зеленського. Третина громадян досі не визначилася із кандидатом, або ж не планує голосувати взагалі.
Рейтинги кандидатів у президенти (клікніть для збільшення)
Впевненим лідером президентського антирейтингу став Петро Порошенко. За нього в жодному разі не проголосувало б 45% опитаних. Друге місце із 25% ділять Арсеній Яценюк і Олег Тягнибок. Не набагато від них відстала і Юлія Тимошенко – її показник 24%.
Від нового президента українці очікують припинення військових дій на сході України. За це висловились 67% опитаних. На десять відсотків менше очікують посилення боротьби з корупцією, а 38% хочуть відродження промисловості. Цікаво, що захист української мови та культури серед пріоритетів для президента назвали лише 3% населення.
Партійні симпатії
Серед українців посилився запит на появу нових облич і пропозицій серед партійних проектів. 46% респондентів відповіли, що на виборах не розглядатимуть представлені в парламенті партії, а шукатимуть альтернативу.
Серед діючих партій за рівнем підтримки лідирує «Батьківщина». Цю політичну силу готові підтримати близько 9,2% усіх опитаних і 15,6% серед тих, хто визначився і прийде на вибори. «Опозиційний блок», партія «Слуга народу», і «Громадянська позиція» набирають близько 6% голосів усіх респондентів. Радикальна партія, партію «За життя»і БПП Солідарність отримали по 5%, а «Самопоміч» підтримали 3,1%.
Рейтинги партійних симпатій українців (клікніть для збільшення)
Знову ж таки третина опитаних не визначилася або ж не прийде на вибори. Найчастіше мотивом вибору політичної сили респонденти обирали підтримку соціально-економічних ініціатив партії. Симпатіями до лідера партії керуються 17%, а на ідеологічні засади орієнтуються – 11%. Соціологи підкреслюють, що за останні кілька років суттєво зріс запит на соціально-економічні ініціативи, а запит на ідеологічні принципи зменшився.
І про цінності
На тлі кризових явищ у економіці та політиці, у суспільстві поступово зростає запит на наведення порядку, навіть якщо для цього доведеться піти на обмеження демократичних принципів та свобод. Такий розвиток подій підтримують 70% опитаних. Минулого року це твердження підтримували 63%.
За збільшення свободи і демократії, навіть якщо це призведе до відсутності порядку висловились 15%. Водночас, автори опитування протиставляють свободу і порядок як антагоністичні цінності.
За рік в Україні до 61% збільшилась кількість тих, хто помітив зростання рівня корупції. Минулого року таких було 49%. Водночас частка тих, хто вважає хабар виправданим, якщо необхідно вирішити особисте питання, зменшилася з 37% до 13%. 55% респондентів вважають корупцію хворобою, яка заважає розвиватися українському суспільству.
Повну версію опитування можна прочитати тут: