Венеціанська комісія позитивно оцінила зміни до Конституції в частині правосуддя
До теми
Венеціанська комісія в цілому позитивно оцінила попередній текст змін до Конституції в частині правосуддя. Про це йдеться у Попередньому висновку Європейської комісії «За демократію через право», який був оприлюднений 24 липня.
У висновку зазначається, що «запропоновані зміни є в цілому позитивними та заслуговують на підтримку».
«Поправки добре сформульовані. Їх прийняття стане важливим кроком уперед на шляху створення справді незалежної судової системи в Україні», – сказано у документі.
Зокрема, експерти Венеціанської комісії підтримали скасування повноважень Верховної Ради призначати суддів, а також скасування випробувальних термінів для молодших суддів.
Окрім того, комісія схвалила вилучення «порушення присяги» в якості підстави для звільнення суддів та реформу прокуратури, що гарантує її незалежність.
Венеціанська комісія також підтримала включення до Конституції України норми, що передбачає можливість визнання Україною юрисдикції Міжнародного кримінального суду, як це передбачено в Римському статуті.
Водночас Венеціанська комісія вказала на певні недоліки пропонованих змін.
Зокрема, на думку комісії, президент не повинен мати повноваження звільняти суддів.
Окрім того, наголошується, що, не тільки президент, але і Верховна Рада повинна відігравати роль у обранні/призначенні обмеженого числа членів Вищої ради правосуддя.
Нагадаємо, раніше повідомлялося, що до Ради Європи передали проект змін до Конституції в частині правосуддя.