Верховна Рада остаточно скасувала депутатську недоторканність
Кримінальні справи проти народних депутатів зможе відкривати виключно генеральний прокурор
Верховна Рада під час пленарного засідання 18 грудня привела низку законів у відповідність до Конституції в частині про депутатську недоторканність і фактично її (недоторканність) скасувала.
За відповідний законопроект проголосував 291 народний депутат, зокрема члени фракцій «Слуга народу» та «Опозиційна платформа – За життя», а також депутатські групи «Довіра» і «За майбутнє». «Батьківщина» і «Європейська солідарність» утрималися, а фракція «Голос» проголосувала проти.
Ухвалений закон передбачає, що досудове розслідування щодо правопорушень нардепів можуть здійснювати Національне антикорупційне бюро та центральний апарат ДБР, а реєструвати провадження щодо депутата-порушника може виключно генпрокурор. Водночас, як пише «Громадське», у Центрі протидії корупції (ЦПК) наголошують, що така норма створює монополію на відкриття кримінальних проваджень щодо депутатів, і САП та НАБУ банально не матимуть права почати розслідування – навіть якщо депутата упіймають за руку при отриманні хабаря. Натомість голова комітету Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності Денис Монастирський каже, якщо генеральний прокурор не реєструватиме кримінальні справи щодо народних депутатів, заявник зможе оскаржити таке рішення в суді, передає «РБК-Україна».
Клопотання про дозвіл на затримання, обрання запобіжного заходу, обшук, порушення таємниці листування, телефонних розмов, телеграфної та іншої кореспонденції, негласні слідчі дії, що обмежують права і свободи народного депутата, мають бути погоджені Генеральним прокурором. Розгляд таких клопотань, крім застосування негласних слідчих дій, здійснюється слідчим суддею, а в провадженнях, що в підсудності Вищого антикорсуду, – слідчим суддею ВАКС.
Затримання нардепа без дозволу слідчого судді допускається лише під час вчинення злочину або безпосередньо після вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину із застосуванням насильства чи такого, що спричинив загибель людини.
У законі також вказується, що народні депутати України не несуть юридичної відповідальності за результати голосування або висловлювання у Верховній Раді, а також при здійсненні депутатських повноважень, за винятком відповідальності за образу чи наклеп.
Додамо, що Верховна Рада внесла зміни до Конституції щодо зняття недоторканності з нардепів на початку вересня. Із львівських парламентарів цей законопроект підтримав тільки Микола Княжицький.