Депутат-втікач Олександр Онищенко чекає рішення про екстрадицію в німецькій в'язниці
Онищенка затримали в містечку Ахім поблизу Бремена на півночі Німеччини
Депутат-втікач Олександр Онищенко, якого німецькі правоохоронці затримали в кінці листопада, перебуває у місцевій в’язниці в очікуванні рішення про екстрадицію.
Про це повідомляє Deutsche Welle з посиланням на прокуратуру міста Ольденбург.
«На підставі запиту України про екстрадицію щодо 50-річного українця Вищим земельним судом Ольденбурга виданий ордер на екстрадиційний арешт», – повідомили прокуратурі на запит видання, проте не назвали прізвище затриманого.
Натомість, за інформацією джерел DW в українських правоохоронних органах, ідеться саме про Онищенка.
У прокуратурі також сказали, що чекають на правову позицію адвокатів колишнього депутата-втікача, після чого суд вирішуватиме, чи видавати його Україні. Тривалість юридичних процедур щодо екстрадиції у прокуратурі прогнозувати не беруться. Про вихід Онищенка з в’язниці під заставу поки не йдеться.
Deutsche Welle також зазначає, що Онищенка затримали насправді не у місті Аахен, як помилково повідомили ЗМІ, а в містечку Ахім поблизу Бремена на півночі країни.
Нагадаємо, екс-депутата Олександра Онищенка, що переховується з 2016 року від українського слідства, затримали в Німеччині 29 листопада. Про це спочатку повідомили журналісти «Схем», а відтак підтвердили в Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі. Адвокат Онищенка Олег Іщенко не підтвердив затримання клієнта, хоч зазначив, що екс-депутат перестав виходити на зв’язок.
У САП очікують, що екс-депутата Олександра Онищенка екстрадують з Німеччини до України упродовж 1-2 місяців.
Хто такий Олександр Онищенко?
Олександр Романович Онищенко – український мільярдер, нафтогазовий трейдер, колишній нардеп VII і VIII скликань від «Партії регіонів». Колишній боксер, спортсмен-кіннотник, зокрема особисто виступав за Україну на Олімпійських іграх у 2008 і 2012 роках, організатор кінних змагань та конкурсів жіночої краси «Міс Україна». В Україні звинувачується у державній зраді, організації злочинного угрупування і корупції. Втік від українських правоохоронних органів в Європу, мешкав у Бельгії, Іспанії, пробував отримати політичний притулок у Британії.
Народився 1 квітня 1969 року в райцентрі Матвіїв Курган Ростовської області Росії. Згідно з інформацією ЗМІ, у зрілому віці змінив прізвище Кадиров на Онищенко, а також по батькові з Раджабович на Романович. У 1990 році закінчив Харківське військове училище тилу й отримав кваліфікацію офіцера «з поглибленим знанням німецької та англійської мов», у 2008 році отримав другу вищу освіту в Національному транспортному університеті за спеціальністю економіка підприємства. Вільно володіє п’ятьма мовами.
З 1990 по 1997 рік займався підприємницькою діяльністю у сфері енергетики. У 2002-2013 роках був президентом Федерації кінного спорту України. 31 жовтня 2010 року обраний депутатом Київської обласної ради від «Партії регіонів». До обрання в парламент був директором ТОВ «надра Геоцентр». 12 грудня 2012 року обраний нардепом VII скликання від «Партії регіонів», 27 листопада 2014 року – нардепом VIII скликання. Був заступником голови Комітету з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної безпеки та ядерної політики Верховної Ради України.
У 2013 році купив у бізнесмена Вадима Рабіновича ФК «Арсенал», який вже в кінці року знявся зі змагань у Прем'єр-лізі і розпочав процедуру банкрутства.
16 березня 2016 року детективи НАБУ у супроводі спецназу прийшли з обшуками в його офіс. Його підозрювали у створенні злочинного угрупування і розкраданні державних коштів за участі держкомпанії «Укргазвидобування». Через три місяці НАБУ провело 37 обшуків у чотирьох обласних центрах України, у результаті чого затримали 12 осіб за підозрою в участі у злочинній організації. Онищенка в НАБУ назвали керівником цього угрупування.
У липні 2016 року Верховна Рада проголосувала за притягнення до кримінальної відповідальності, затримання та арешт народного депутата Олександра Онищенка. Тоді він уже перебував за кордоном. За даними слідства, Онищенко зі спільниками продавали газ держпідприємства «Укргазвидобування» за допомогою кількох своїх компаній через фіктивні біржі, що завдало державі збитків на суму понад 1,613 млрд грн. Сам Олександр Онищенко відкидає всі звинувачення в його бік.
Висувався кандидатом у народні депутати на дострокових парламентських виборах у липні 2019 року, проте ЦВК відмовилася його реєструвати, оскільки протягом останніх 5 років він не проживав в Україні. Онищенко подав до суду на рішення ЦВК, і 21 червня Шостий апеляційний адмінсуд зобов’язав ЦВК зареєструвати його кандидатом у нардепи по 93-му округу у Київській області, але ЦВК знову відмовилася. 5 липня Верховний суд остаточно заборонив його участь у виборах, не задовольнивши його апеляцію.