Верховна Рада підтримала зміни до виборчого законодавства
Місцеві вибори в жовтні 2020-го пройдуть за новими правилами та виборчою системою
У четвер, 16 липня, Верховна Рада внесла зміни до виборчого законодавства України і правил проведення майбутніх місцевих виборів.
Законопроект №3485 був ухвалений в цілому 308 голосами з необхідними техніко-юридичними правками (загалом до розгляду пропонувались 4 тис. правок). Серед змін, внесених до виборчого законодавства, є, зокрема:
- закон забороняє проведення агітації шляхом надання виборцям, закладам, установам, організаціям грошей, подарункових сертифікатів, продуктів харчування і спиртних напоїв, товарів. Дозволено надавати лише агітаційні матеріали, що містять візуальні зображення партійної символіки та брендування виборчої кампанії, такі як плакати, листівки, календарі, блокноти, ручки, футболки тощо. Їх вартість не повинна перевищувати 3% прожиткового мінімуму для працездатних осіб;
- встановлено механізми боротьби з «двійниками» під час президентських виборів;
- позачергові місцеві вибори, проміжні, перші, додаткові проводитимуться двічі на рік – в останню неділю березня і останню неділю жовтня. Тобто, всі місцеві вибори, які не є черговими, у всіх населених пунктах будуть проводитися в один день – або навесні, або восени.
- Першим у територіальному виборчому списку відповідної організації партії розміщують кандидата, включеного до такого списку під першим номером. При рівному відсотку голосів місце вище займає кандидат, розташований вище в територіальному виборчому списку кандидатів від організації партії;
- парламент змінив форму виборчого бюлетеня – він має стати більш зрозумілим для виборця;
- розмір застави кандидатів знизили у 9 разів;
- встановлено межу для самовисування у 10 тис. населення (партизація), у містах з більшим населенням буде пропорційна система з відкритими списками.
Нагадаємо, що Верховна Рада України на засіданні 15 липня проголосувала за проект постанови про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році на 25 жовтня. Вибори призначаються в усі місцеві ради, а не тільки в обласні ради та Київ, як було в першій редакції постанови.