Верховна Рада відреагувала на ухвалення Сеймом Польщі постанов щодо визнання Волинської трагедії
Депутати вважають прийняття Сенатом і Сеймом Республіки Польща постанови, як провокативну акцію націоналістичних сил у Польщі
Комітет Верховної Ради України у закордонних справах висловив глибоку стурбованість ухваленням Сенатом і Сеймом Польщі постанов щодо визнання Волинської трагедії геноцидом. Про це на своїй сторінці у Facebook повідомила народний депутат, голова комітету Ганна Гопко, яка у п'ятницю, 22 липня, оприлюднила Заяву комітету.
У документі відзначається, що у постановах Сенату та Сейму надана викривлена, політично і юридично некоректна оцінка трагічної сторінки українсько-польської історії, які стосуються подій на Волині.
«Ухвалення Сенатом і Сеймом Республіки Польща антиукраїнських постанов перекреслює весь конструктивний політичний і дипломатичний доробок та зусилля двох держав і народів, спрямовані на взаємне прощення та примирення і вшанування пам’яті невинно убієнних українців та поляків», - відзначається у заяві.
Комітет також висловив жаль, що Сейм Польщі проігнорував пропозицію ВРУ спільно вшанувати жертви Волинських подій через ухвалення спільної заяви, проект якої був заздалегідь переданий польським парламентарям та залишився без будь-якої реакції.
Депутати наполягають, що підхід авторів проектів постанов Сенату і Сейму до оцінки подій Волинської трагедії є політично незбалансованим та юридично некоректним.
«Комітет розглядає прийняття Сенатом і Сеймом Республіки Польща цих постанов як провокативну акцію націоналістичних сил в Республіці Польща і як таку, що свідомо спрямована на підрив дружньої атмосфери українсько-польських взаємин», - зазначається в документі.
Депутати закликали нинішні та майбутні покоління українців і поляків продовжувати стратегічне партнерство та не піддаватися спробам радикальних націоналістичних політичних сил маніпулювати чутливими сторінками спільної історії всупереч інтересам українського та польського народів.
«Комітет звертається до польських колег з наполегливим проханням припинити політизацію трагічних сторінок спільної українсько-польської історії та зосередити зусилля на конструктивній побудові взаємин між Україною та Республікою Польща для зміцнення партнерства в демократичній Європі на підставі європейських цінностей», - йдеться у заяві.
Як повідомлялося, сьогодні Сейм Польщі проголосував за резолюцію «Про встановлення 11 липня Днем пам’яті поляків, жертв геноциду, вчиненого ОУН-УПА».
Основою резолюції став проект правлячої партії «Право і справедливість». Після прийняття поправок проект наголошує, що злочин мав місце у 194-1945 роках. У тексті резолюції йдеться про те, що від геноциду на Волині у 1943-45 рр. загинули понад 100 тис. поляків.
За ухвалу проголосували 432 депутати Сейму, 10 депутатів утримались, проти не проголосував ніхто. Посол України в Польщі Андрій Дещиця вже назвав ухвалену резолюцію політичною, а не історичною оцінкою трагедії, а президент України Петро Порошенко заявив, що сьогоднішнє рішення Сейму Польщі щодо визнання Волинської трагедії геноцидом, багато хто захоче використати для політичних спекуляцій.
Також зазначимо, що 7 липня Сенат Польщі ухвалив резолюцію, в якій вшанував пам’ять жертв Волинської трагедії і запропонував Сейму встановити 11 липня Національним днем пам’яті жертв геноциду, здійсненого українськими націоналістами проти поляків.