Вселенський патріарх може надати автокефалію УПЦ без згоди інших церков
Предстоятель УПЦ КП Філарет пояснив процедуру надання автокефалії і запевнив, що її буде надано «точно цього року»
Вселенський патріарх Варфоломій надасть Україні томос про автокефалію, коли всі помісні церкви будуть поінформовані про такий намір, повідомив предстоятель Української православної церкви Київського Патріархату Філарет.
«Було створено спеціальну комісію із трьох митрополитів Константинопольського патріархату, які об’їжджають всі помісні церкви. Важливо розуміти: вони не просять згоди на надання томосу, а просто інформують про відповідний намір Константинополя», – пояснив Філарет в інтерв’ю виданню LB.ua.
Він також зауважив: Вселенський патріарх і сам може надати томос, без попередньої згоди на те інших православних церков.
«Оскільки делегація ще не об’їхала всі помісні церкви, то оголошення рішення щодо томосу трохи затягується. Згідно з процедурою, за результатами об’їзду делегація має підготувати відповідний звіт, який розглядатиметься на засіданні Синоду. І вже по факту прийматиметься рішення», – пояснив процедуру предстоятель УПЦ КП.
Філарет також заявив: «Згідно з інформацією, яка є зараз у нас, томос буде надано вже цього року. Коли саме – за місяць чи восени – конкретики немає, але точно цього року».
Водночас, він переконаний, що надання томосу – це не завершення історії щодо об'єднавчих процесів у новій українській церкві. «Навпаки, все тільки почнеться», – сказав Філарет.
На запитання, хто міг би очолити українську помісну православну церкву, він відповів: «Я не бачу кандидатур інших архієреїв, хто би міг управляти процесом, як взяти на себе цей хрест».
Як повідомляв ZAXID.NET, 19 квітня 2018 року Верховна Рада проголосувала за звернення про створення в Україні єдиної помісної Церкви. А вже 22 квітня стало відомо, що Вселенський патріархат розпочав процедуру для надання автокефалії православній церкві в Україні. В УПЦ Київського Патріархату одноголосно підтримують всі зусилля, спрямовані на визнання автокефалії Православної Церкви в Україні, а також на утвердження єдиної помісної православної церкви та подолання існуючого церковного розділення. В УПЦ МП також виступають за єдину церкву, але кажуть, що автокефалію має просити церква, а не держава.