Ядерної зброї у світі стало менше, але її модернізують, – SIPRI
Наразі Росія і США володіють понад 90% всієї ядерної зброї
Загальна кількість ядерної зброї у світі скорочується, однак країни, що володіють нею, продовжують її модернізувати. Кількість цієї зброї за рік скоротилася на 600 одиниць. Про це йдеться в доповіді Стокгольмського міжнародного інституту дослідження проблем світу (SIPRI).
«Ключовим висновком є те, що, попри загальне скорочення числа ядерних боєголовок в 2018 році, всі ядерні держави продовжують модернізувати свої арсенали», – заявив колишній заступник генсека ООН, голова правління інституту Ян Еліассон.
Як зазначається, на Росію і США сукупно припадає понад 90% всієї ядерної зброї. В обох країнах реалізують дорогі програми із заміни та модернізації ядерних боєголовок, ракетних і авіаційних систем їхньої доставки. Автори дослідження також нагадали, що угода між Москвою і Вашингтоном про заходи щодо подальшого скорочення і обмеження стратегічних наступальних озброєнь (СНО) втратить чинність 2021 року, якщо сторони не погодяться продовжити її.
«Перспективи продовження погодженого скорочення російських і американських ядерних сил стають дедалі менш імовірними з урахуванням політичних і військових розбіжностей між двома країнами», – заявив директор програми SIPRI з ядерного роззброєння Шеннон Кайл.
Загалом в світі на початок 2018 року є дев'ять ядерних країн: Росія, США, Велика Британія, Ізраїль, Індія, Китай, КНДР, Пакистан і Франція. Всі вони володіють 13 865 одиниць ядерної зброї, тоді як на початку минулого року ця цифра становила 14 465 одиниць, йдеться в доповіді. При цьому 2 тис. з них перебувають у стані боєготовності, а 3750 розгорнуті в оперативних частинах.
Як вказує SIPRI, ядерні арсенали інших країн значно менші, ніж у Росії та США, проте всі вони або вже розробляють і розміщують нові системи, або оголосили про намір зробити це.
Згідно з наявною інформацією, Китай, Індія і Пакистан збільшують розмір своїх ядерних арсеналів. Північна Корея продовжує надавати пріоритетну увагу своїй військовій ядерній програмі як центральному елементові своєї стратегії національної безпеки, хоча 2018-го вона оголосила про мораторій на випробування ядерної зброї, а також балістичних ракет середньої і великої дальності.
При цьому доступність достовірної інформації про ядерні арсенали держав, що володіють ядерною зброєю, істотно відрізняється. США і Велика Британія розкрили важливу інформацію про їхні запаси і ядерний потенціал, Франція також оприлюднила деяку інформацію.
Росія не публікує докладну інформацію про свої сили, що враховуються в новому договорі СНО, хоча і ділиться цією інформацією з США. Уряди Індії і Пакистану роблять заяви лише про деякі свої ракетні випробування, але надають мало інформації про стан або обсяги своїх арсеналів. Наразі Північна Корея визнала, що проводить випробування ядерної зброї і ракет, але вона не надає жодної інформації про власні можливості в цій галузі.
Водночас Ізраїль дотримується усталеного курсу не коментувати свій ядерний арсенал.