Як реформувати міліцію. Досвід Грузії
10 порад українцям від екс-міністра МВС Грузії Еки Згуладзе
0Екс-міністр МВС Грузії Ека Згуладзе, яка у 26-річному віці зайняла цю посаду, змогла кардинально реформувати грузинську міліцію. На той час, після Революції Троянд та російського військового втручання, міліція була повністю корумпована і не мала довіри серед населення. В Грузії провели тільки реформу ДАІ, а всі інші відомства просто захотіли, щоб їх теж любили і поважали.
Цього року у Львівській області почали впроваджувати пілотний проект реформування міліції. Ека Згуладзе приїхала до Львова, щоб розповісти керівникам силових відомств про те, як Грузії вдалося зробити те, що наразі не вдається Україні.
1. Зміна іміджу міліції
«Ми хотіли, щоб нам повірили, а нас полюбили», - каже Ека Згуладзе. У Грузії витратили рік на те, щоб працівників ДАІ перестали називати «псами». Далі упродовж року дорожніх міліціонерів ніяк не називали. Але через два роки довіра населення до поліції досягла 60%. А чотири роки тому, коли Ека Згуладзе йшла з роботи, міліції довіряли 84%. Цей показник є вищим, ніж у більшості європейських країн.
У Грузії ситуація на дорогах була набагато гіршою, ніж зараз в Україні. Через кожні сто метрів стояли блокпости. Люди навіть не зупинялися, а кидали гроші у сірникових коробках та їхали далі, щоб не затримуватися. За правопорушення в Грузії нікого не штрафували.
Новому керівництву потрібна була швидка історія успіху, щоб показати населенню, що систему можна змінити, а системі – що прийшла нова влада. Нові працівники патрульної міліції, яким було від 19 до 35 років, штрафували усіх за найменші порушення. Коли грузинські ДАІвці зупиняли нетверезого водія, забирали права, але довозили його додому.
2. Кадрова реформа ДАІ
Перше, що реформували в Грузії після системних змін у структурі відомства – це поліцейська академія. Якщо людина заплатила гроші, щоб вступити до навчального закладу, то природно, що ці гроші вона захоче «відбити», коли влаштується на роботу.
За одну ніч у Грузії звільнили 16 тис. працівників ДАІ. Упродовж трьох місяців працівників ДАІ на блокпостах не було. Втім ситуація на дорогах не загострилася.
Через три місяці на дорогах з’явилася патрульна поліція. Одягнена у хорошу нову форму, в нових автомобілях, з новим обладнанням. Це були молоді дівчата й хлопці, які насправді були дуже поганими поліцейськими. Але вони відрізнялися тим, що не брали грошей, допомагали всім і у всьому, суворо дотримувалися закону.
3. Повага і подяка – найсильніша мотивація для багатьох
Не зарплата змінює поліцейського і чиновника, а статус і повага. Це мотивація, яка може змінити систему зсередини. Виявилося, що решта поліцейських структур хотіли, щоб їх люди поважали так само, як і патрульну поліцію.
Одного разу грузинському міністру МВС дали список рядових поліцейських, у яких був день народження. Його попросили, щоб ввечері він зі свого телефону подзвонив та привітав з днем народження. Привітання міністра для людей було важливіше, ніж $100 премії. Повага і подяка – найсильніша мотивація для багатьох.
4. Премії поліцейським, які запам’ятовуються
Навіть якщо це $5 тис., то ці гроші швидко витрачаються. «Ми давали подарунок – поїздку з сім’єю в Париж. Коли вони поверталися додому, то зазвичай дружина поліцейського упродовж року розповідала, як це було незабутньо», - розповіла Ека Згуладзе.
5. Неформальні зустрічі з керівництвом
«Ми відмовилися від колегій та подібних форматів зустрічей не тільки через те, що це дорого, а й через те, що це віддаляє керівництво від працівників. Натомість організовували круглі столи, де були присутні керівники департаментів, відділів та звичайних працівників», - каже екс-міністр МВС Грузії. Паралельно на ці зустрічі кликали людей з інших департаментів, яких не стосувалася ця тема. Вони сміливіше ділилися варіантами рішень через те, що не вони мали б ці ідеї реалізовувати. До наступних зустрічей керівники готувалися краще.
На таких маленьких зустрічах можна було сперечатися та критикувати керівників. Чутки про те, що до керівництва є підхід ширилися швидко.
6. Реформа МВС із підтримкою власної економіки
«Ми збудували нове приміщення, де можна оформити усі документи не у столиці Грузії – Тбілісі, а в маленькому місті Руставі, побудованому на базі металургійного комбінату, який розвалився ще за Союзу. Тут був найвищий рівень злочинності та найбільша кількість самогубств. Крім того, ми переконали приватний сектор перенести свій бізнес у це містечко. З’явилися нові робочі місця. Так ми частково вирішили економічні проблеми міста. Також це відразу вирішило кримінальні проблеми».
У новому сервіс-центрі спростили процедуру видачі документів, зробили їх цифровими. Чим менше контактів між чиновниками і людьми – тим менший ризик корупції.
Керівник за місяць домовився із ІТ-шниками, які зробили базу для електронного обслуговування центру, знайшов підприємства, які виготовляють відповідні машини.
Міняючи старі приміщення міліції на нові, грузини зекономили 23% коштів на їх утримання. Тобто через 4 роки витрати на новобудови покривалися.
7. Нова техніка й обладнання
За рахунок зміни інфраструктури ефективність роботи поліції зросла на 38%. Влада змінила систему кабінетів на загальні робочі зони. Спочатку поліцейським це дуже не сподобалось. Їм було не комфортно працювати. Але за три-чотири місяці вони адаптувались і їм це сподобалося. Працювали до 17 – 18 години. Робочий час став справді робочим. Ніхто не приймав друзів у кабінетах, не дивився фільмів і не бавився в ігри на комп’ютері.
З автомобілями у Грузії було, певно, те ж саме, що й в Україні. Частина автопарку зовсім зношена. Ще частина міліціонерів використовували власні автомобілі.
«Ми закупили нові машини у трьох європейських фірм. Уклали лізинговий контракт на таких умовах, що через рік усі машини повертаємо, і вони дають нам 70% нових автомобілів, а 30% ми купуємо», - каже Ека Згуладзе.
8. Віковий ценз
Для працівників патрульної поліції був встановлений офіційний віковий ценз – до 35 років. Це була найнижча сходинка поліції. «Ми хотіли, щоб працівники залишалися з нами і ставали дільничними, детективами».
9. Соціальний пакет
Упродовж трьох років зарплата працівників поліції підвищувалася 15 разів. Не підвищувалася тільки зарплата міністра і його заступника. У 2010 році зарплата керівників департаментів була вищою за зарплату міністра.
Зараз патрульний поліцейський отримує $600 –1000 на місяць. Детектив заробляє до $2000. До цього працівник дорожньої міліції отримував $30.
10. Безкоштовне медичне страхування для поліцейського та його сім’ї
У Грузії відмовилися від сталінської практики міліцейських поліклінік. Щоб підтримувати їх на якісному рівні – це дуже дорого.
Натомість створили гібридну систему медичного обслуговування. Для спецназівців створили мобільні госпіталі. А для решти працівників міліції – медичні страховки. Вони покривали усі витрати на лікування поліцейського і його сім’ї, включаючи навіть стоматологію.
Усі інші міністерства ввели медичне страхування за прикладом. Для бюджету це було не дорого. Через те, що застрахувалися одразу 30 тис. клієнтів, страховики зробили 50% знижку.
Чому в України більше можливостей для реформ?
Дехто каже, що Грузія дуже маленька країна і тому в неї все вийшло. Насправді у маленькій країні робити реформи важче. Десять тисяч людей у центрі Тбілісі, які виступають проти реформ із населенням країни у чотири мільйони – це те ж саме, що громадянська війна. Налаштувати мільйон людей проти реформ в Україні, які приїдуть до Києва – неможливо.
Крім того, у маленькій країні корупція і непотизм більш виражені, ніж у великій країні. Важко відмовити родичу, який про щось просить. Але щоб зламати систему – це робили.
«Україна дуже багата країна. У вас є інфраструктура, виробництво, ресурси. А також дуже освічене молоде покоління, з чим була проблема в Грузії. У нас завжди не вистачало кваліфікованих кадрів. У вас цієї проблеми немає. В Україні також є великий запит на реформи. Якщо дуже бідна і нерозвинена Грузія змогла провести реформи, то це також вийде у вас. Особливо через 10 років», – вважає Ека Згуладзе.