До теми
-
Дорогу школам.
Громадські проекти у кожному районі Львова, які втілять коштом міськради ZAXID.NET -
«Ідей багато, але тепер є можливість їх втілити».
Як і навіщо голосувати за проекти громадського бюджету у Львові ZAXID.NET -
Впертий, ідейний та вмотивований.
Яким є громадський активіст Львова? ZAXID.NET
У середу, 15 серпня, у Львові розпочинають прийом проектів від місцевих мешканців, які можуть реалізувати у рамках громадського бюджету. Львів’яни можуть подавати свої ідеї покращення міського простору, а найкращі реалізують коштом міста. Загалом на цьогорічний громадський бюджет виділять щонайменше 23,5 млн грн. До прикладу, торік на реалізацію проектів-переможців виділили майже 26 млн грн.
ZAXID.NET пояснює, що таке громадський бюджет та як львів'янам реалізувати свої ідеї коштом міста.
Що таке громадський бюджет?
Це певна сума коштів, які Львівська міська рада виділяє для реалізації ідей місцевих мешканців. Щороку на громадський бюджет виділяють щонайменше 1% від бюджету розвитку. Цього року це 23,5 млн грн. Кожен львів’янин може долучитись до розподілу цих коштів, подавши свій проект на конкурс, або взявши участь у голосуванні за обрання переможців.
Хто може подати проект?
Будь-яка людина, якій виповнилось 16 років і яка живе, навчається, працює чи має нерухоме майно на території Львова. Участь також можуть брати мешканці Винник, Рудно та Брюхович.
Як подати свою ідею?
Це можна зробити з 15 серпня до 15 вересня через ЦНАПи, або заповнивши електронну форму на сайті громадського бюджету. Щоб подати свою ідею на конкурс, потрібно сформувати проект: описати суть вашої ідеї, розрахувати скільки приблизно коштів необхідно, щоб її реалізувати, також необхідно зібрати підписи львів’ян (25 підписів для подання малого проекту і 50 підписів для великого).
Важливо, що заповнювати заявку та збирати підписи за свій проект потрібно згідно з спеціальними бланками, що оприлюднені на сайті громадського бюджету. У проектній заявці також бажано вказати коротку назву проекту, чітко описати вашу ідею та пояснити, чому її реалізація є важливою для міста.
Скільки коштів можна отримати?
Від 50 тис. грн до 3 млн грн на реалізацію одного проекту. На громадському бюджеті є дві категорії проектів: малі – вартість реалізації одного проекту становить від 50 тис. грн до 500 тис. грн, та великі – для реалізації одного проекту виділяють від 500 тис. грн до 3 млн грн. Категорію свого проекту визначає сам автор, коли розраховує кошторис. Важливо також, що кожна людина може подати лише по одному малому та великому проекту.
Чи можу я зробити ремонт у квартирі за ці гроші?
Ні, як і ремонт у житловому будинку, оскільки будинок є спільною власністю його мешканців. Такі проекти на етапі модерації, скоріш за все, будуть відхилені. Подані на громадський бюджет проекти мають бути спрямовані на покращення інфраструктури міста. Це, наприклад, ремонт дороги чи якоїсь установи (школи, поліклініки і тд.), закупівля техніки, встановлення чи відновлення спортивного майданчика. Якщо ваш проект потребує використання якоїсь земельної ділянки, то важливо, щоб вона перебувала у комунальній власності та не була здана в оренду.
Якщо у мене виникли питання, з ким я можу порадитись?
Ви можете звернутись до відділу громадського партнерства управління «Секретаріат ради» ЛМР. Також на сайті громадського бюджету у розділі «Допомога» є контакти спеціалістів Львівської міськради, які також можуть надати консультацію щодо права власності земельної ділянки, складення кошторису і тд.
Як визначатимуть переможців?
Після закінчення терміну подання проектів профільні виконавчі органи аналізують подані проекти. Після цього проекти, де дотримані усі вимоги, допускають до голосування, яке зазвичай відбувається з 1 до 15 листопада.
Протягом 15 днів будь-який мешканець Львова (Винник, Рудно, Брюхович), якому виповнилось 16 років, може проголосувати максимум за два проекти (один малий та один великий). Зробити це можна через ЦНАП, або через Bank ID на сайті громадського проекту. Участь у голосуванні також можуть брати люди, що працюють, навчаються чи мають нерухоме майно у Львові.
На реалізацію малих проектів, які є локальними, виділяють 60% від загальною бюджету (по 10% на кожен район міста). Тобто автори малих проектів конкуруватимуть між собою у межах певного району. 40% коштів від загального бюджету виділяють на реалізацію великих (загальноміських) проектів.
Цьогоріч також ввели обмеження на кількість освітніх проектів (щодо покращення приміщень чи територій шкіл, садків, закладів професійно-технічної освіти, ВНЗ), які можуть реалізувати за міський кошт. Відтепер кількість проектів, що не стосуються освітньої тематики, має становити мінімум 40% від загальної кількості переможців громадського бюджету.
Що потрібно, щоб за проект проголосували?
Зазвичай, коли люди дивляться на проекти на сайті громадського бюджету, вони звертають увагу на опис та візуалізації. Треба описати проблему, яку вирішить реалізація вашої ідеї, та при можливості додати кілька фото, візуалізацій чи схем. У попередні роки саме проекти без чіткого опису та зображень набирали найменшу кількість голосів.
Торік автори також активно рекламували свої проекти у соцмережах: створювали окремі сторінки своїх проектів, поширювали інформацію у тематичних групах. Якщо ваш проект локальний (стосується мешканців певної вулиці чи району), то можна роздавати мешканцям листівки з інформацією про ваш проект, або розклеювати афіші на дошках оголошень.
Які громадські проекти вже реалізували?
Протягом двох років у Львові реалізували понад 50 ідей львів’ян, які подали свої проекти на громадський бюджет. Ще приблизно 30 перебувають на етапі реалізації.
Завдяки громадському бюджету у Парку культури обладнали кімнату матері і дитини, у реанімаційне відділення дитячої лікарні на вул. Пилипа Орлика придбали необхідне обладнання, відремонтували міжквартальну дорогу на вул. Тролейбусній – Науковій, на вул. Стрийській, 75 облаштували майданчик для вигулу собак, у школі №57 утеплили стіни, відремонтували дах та облаштували внутрішній фасад будівлі, у школі №98 обладнали інтернет-бібліотеку та ін.
Додамо, що більшість проектів-переможців громадського бюджету стосувались саме територій навчальних закладів. Зокрема й через активне поширення інформації про проекти серед вчителів та батьків.