ЄС узгодив завершення ратифікації Угоди про асоціацію з Україною з урахуванням умов Нідерландів
Лідери країн Євросоюзу ухвалили документ, запропонований прем'єр-міністром Нідерландів Марком Рютте, який сприятиме завершенню процесу ратифікації Угоди про Асоціацію між Україною та ЄС. Про це йдеться у повідомленні на сайті Ради ЄС.
«Завершення ратифікації угоди з Україною залишається найважливішою метою ЄС. ...Ретельно вивчивши підсумки голландського референдуму 6 квітня 2016 року щодо законопроекту стосовно схвалення Угоди про асоціацію, а також з урахуванням стурбованості, яка лунала перед референдумом і про яку повідомив прем'єр-міністр Нідерландів, Європейська Рада приймає до уваги рішення глав держав та урядів Європейського Союзу, мета якого – зняти ці побоювання, в повній відповідності з Угодою про асоціацію і договорами ЄС», - наголошується в документі.
У документі зауважується, що
- Угода про асоціацію з Україною не наділяє Україну статусом кандидата в члени ЄС, а також не створює зобов'язань присвоєння такого статусу Україні в майбутньому;
- не містить зобов'язань гарантування колективної безпеки або іншої військової допомоги або підтримки Україні;
- не надає українським громадянам або громадянам Євросоюзу, відповідно, права проживати і працювати на території, відповідно, держав-членів ЄС або України;
- не вимагає додаткової фінансової підтримки з боку держав-членів ЄС для України.
Крім того, сторони будуть здійснювати співробітництво в рамках боротьби з корупцією, зміцнення верховенства права і закону.
У документі також підкреслюється, що сторони зобов'язані виконувати свої зобов'язання згідно з Угодою про асоціацію, їх дотримання буде контролюватися. Невиконання зобов'язань у крайньому випадку може включати призупинення будь-яких прав чи зобов'язань, передбачених Угодою.
Нагадаємо, що в ЄС очікували від Нідерландів пропозицій щодо вирішення проблеми з ратифікацією Угоди про асоціацію з Україною на саміті ЄС в Брюсселі 20 жовтня. Однак прем’єр-міністр Марк Рютте тоді ніяких пропозицій не надав, попросивши дати йому на це більше часу.
Раніше прем’єр-міністр Нідерландів вимагав від Європейського Союзу юридичних гарантій, що Угода про асоціацію між Україною та ЄС не буде кроком до набуття членства Україною в Євросоюзі. 12 грудня Нідерланди остаточно визначилися з вимогами щодо асоціації Україна-ЄС.