Європейська освіта: зважити усі «за»
Гарячі дискусії навколо проблем системи української освіти та критичної необхідності реформування вищої школи в Україні точаться десятиліттями. І доки гостре питання вирішується на рівні міністрів, парламентських комісій, ініціативних груп — кількість студентів, що виїжджають на навчання за кордон, стрімко зростає.
Відколи Польща увійшла до ЄС (2004 р.) від можливості здобути європейський диплом нас відділяє лише один кордон — тисячі українських абітурієнтів хапаються за цю можливість без зайвих роздумів. Звісно, європейська освіта — це престижно.
Але насправді абітурієнти, які вступають у навчальні заклади, наприклад, у Польщі, женуться не за престижем. Переваги очевидні. По-перше, європейський диплом дає можливість працевлаштування на території ЄС і не тільки. Європейські дипломи визнаються без додаткового підтвердження в усіх країнах Європейського союзу, а також в США, Канаді, Австралії та Новій Зеландії. Тоді як з українським дипломом дороги в майбутнє не такі рівні, а горизонти можливостей не такі широкі... По-друге, європейська освіта — це практика, як невід'ємна частина освітнього процесу. Беззаперечно сильною стороною західної вищої школи є стимулювання науково-дослідницької активності студентів. В той час, як українські університети наполягають, перш за все, на теоретичних знаннях, найчастіше вказуючи на можливість застосувати їх на практиці лише після завершення навчання. По-третє, це прекрасна можливість вивчити мову країни, в якій доводиться жити впродовж років навчання. Тим паче, що на польську мову в Україні останнім часом справжній «бум». Переконливо?
Історія та традиція польського університетського руху розпочинається ще у 1385 році, з моменту заснування Ягеллонського університет у Кракові. Сьогодні ж, якісну освіту на території Речі Посполитої забезпечують майже два десятки ВНЗ. Зокрема, одним з найбільш рейтингових і популярних є Університет Марії Кюрі-Склодовської в Любліні — найбільший державний вищий навчальний заклад у Східній Польщі. УМКС — це класичний університет, де кожен абітурієнт може знайти для себе відповідний напрямок навчання як у точних науках, так і гуманітарних. Тобто від економіки та різноманітних філологій (зокрема української) до мистецтва, хімії, фізики, інформатики, джазу та естрадної музики чи біотехнології. Як і більшість європейських університетів, УМСК приділяє значну увагу практичному навчанню студентів. Для студентів діє Бюро кар’єр, яке допомагає студентам з проходженням стажування і практик, а також з працевлаштуванням. Студенти мають можливість виїжджати до інших країн в рамках студентських обмінів на 1 чи 2 семестри. Але, найважливіше, що викладачами тут є практики, які професійно реалізували себе, а отже знають, як передати цей досвід студентам.
Навчання проводиться польською або англійською мовами на вибір. Не знаєте польської? Не біда. При університеті діє центр польської мови та культури, що пропонує великий вибір курсів польської мови — від місячних до річних. Втім, студентське життя не обмежується лише навчанням. Студенти беруть активну участь у студентському самоврядуванні, чисельних наукових колах, чи стартапах, пробуючи запустити власний бізнес у бізнес-інкубаторі. Свої спортивні інтереси можна реалізовувати у центрі фізичної культури, наприклад, беручи участь в спортивних гуртках та виступати за університетські команди. Творчий потенціал розбудовують у Студентському центрі культури «Хатка Жака». До слова, це відомий центр інтеграції творчих середовищ та простір для проведення заходів з практично усіх видів мистецтв: музики, театру, кінематографії, декоративного мистецтва та літератури. Тут відбуваються численні фестивалі, діють різноманітні гуртки, майстерні й лабораторії.
Мовою цифр і фактів УМКС — це 12 факультетів (в т.ч. філія у Пулавах), близько 22 тисяч студентів, які навчаються на понад 70 напрямках та здобувають понад 200 спеціальностей на всіх рівнях: від бакалаврату та аспірантури до післядипломного навчання чи «нульового року». Це також студмістечко в центрі Любліна (9 власних гуртожитків), сучасна навчальна база, безліч можливостей внутрішньодержавних та міжнародних програм обміну та стажування, стипендійні програми, безкоштовний підготовчий вересневий курс польської мови для студентів що поступили на 1 курс тощо. Nota bene! Вартість навчання в УМКС — від 625 євро за семестр, в залежності від обраної спеціальності.
Для осіб з Картою поляка — навчання безкоштовне, такі особи можуть отримувати стипендії. Певна стипендійна чи грантова допомоги існують також для студентів без Карти поляка, такі можливості створюють різні стипендійні фонди, організації, муніципалітети тощо. Отже, обираючи між вступом до вітчизняного вузу чи навчанням за кордоном, зважуючи усі «за» і «проти», варто лише пам'ятати про очевидну відмінність між дипломом європейським та дипломом європейського зразка. Обираючи освіту — обираєш майбутнє!
А ось що думають самі українці, які уже навчаються в Університеті Марії Кюрі-Склодовської (Люблін, Польща) — інформація з перших вуст: