За рік Янукович централізував владу де-факто і де-юре, - політолог
Перший рік перебування Віктора Януковича на посаді Президента України відзначився централізацією влади в руках глави держави, - вважає львівський політолог Анатолій Романюк.
«Віктор Янукович зумів забезпечити централізацію влади. Вертикаль влади повністю зафіксована на ньому. В даному випадку він це зробив де-факто і де-юре, оскільки відбулися зміни до Конституції. З одного боку, це дає добрі можливості Президенту керувати тими процесами, які відбуваються в державі, з іншого – з’являється його персональна відповідальність за ті результати, яких буде досягнуто або не буде досягнуто. Уже не можна буде говорити, що хтось винний, хтось заважає, бо Янукович має більшість і у Верховній Раді, і виконавча влада сформована під нього», - зазначив А. Романюк у коментарі для ZAXID.NET .
Впродовж першого року своєї каденції Віктор Янукович намагався вирішувати проблеми соціально-економічного розвитку, що існують нині в Україні, додав політолог.
«Реформи в Україні необхідні, але вони мають бути системними, спрямованими на зміни в усіх сферах. На жаль, реформи, які сьогодні є, є частковими, і заяви про те, що вони далі будуть уточнюватися, не є переконливими. Велика кількість людей відчуває, що ці реформи робляться за рахунок, зокрема, малого і середнього бізнесу, громадяни змушені платити значно більші суми на комунальні послуги. Водночас рівень їх доходів не зріс, а в окремих місцях – навіть понизився», - зазначив А. Романюк.
Окрім того, політолог наголосив, що якщо попередня влада продемонструвала певний рівень поваги до прав громадян і ЗМІ, то на сьогодні відчувається певна загроза щодо свободи слова, прав громадян і політичних переслідувань.
«Ті справи, які розпочаті чинною владою, викликають сумнів у тому, що вони пов’язані виключно з боротьбою з корупцією і зі злочинами в галузі економіки. В багатьох громадян залишається відчуття, що ці справи мають значний політичний акцент», - сказав він.
За словами А. Романюка, під час передвиборчої кампанії Віктор Янукович робив наголоси на необхідності боротьби з корупцією і розділення бізнесу та політики, однак на сьогодні ці проблеми залишаються в Україні вкрай актуальними.
«На сьогодні цього не зроблено. Ми далі зустрічаємося з корупційними явищами, з тим, що люди, які займаються бізнесом, знаходяться при владі, і результати їхнього збагачення викликають питання, чи не використовують вони свої становища для вирішення своїх службових питань. Як результат ми бачимо, що оцінки України з боку міжнародного співтовариства, Європейського Союзу, змінюються не до кращого, а до гіршого. Це – опосередкована оцінка результатів роботи Президента за цей рік», - резюмував політолог.
Нагадаємо, що рік тому, 7 лютого 2010 року, відбувся другий тур виборів Президента України, у якому Віктор Янукович здобув перемогу, набравши 48,95% голосів. Юлія Тимошенко набрала 45,47% голосів.