За втечу з-під домашнього арешту у КПК не передбачено покарання, – експерт
У кримінальному законодавстві відсутня норма про покарання за втечу підозрюваного з-під домашнього арешту. Тому про склад правопорушення в таких діях говорити зарано, враховуючи принцип презумпції невинуватості. Про це повідомила кандидат юридичних наук, кримінолог Ганна Маляр.
«Тобто те, що він самочинно втік, а не його викрали, ще варто довести», – заявила Маляр, передає Тиждень.ua.
«У разі затримання Мельника та наявності доказів втечі, слідчий суддя, може (але не зобов’язаний) застосувати найбільш суворий запобіжний захід – тримання під вартою. Проте суддя не порушить закону, якщо знову вирішить застосувати до Мельника запобіжний захід у виді домашнього арешту та одягти браслет. Також уже під час винесення вироку по справі суд може (але, знов-таки, не зобов’язаний) врахувати факт втечі при призначенні покарання як обтяжуючу обставину», – додала вона.
Маляр також зазначає, що цією прогалиною у законодавстві, можливо, вдало скористалися захисники Мельника і він сам.
«Звісно, це – прогалина в законодавстві. Втім, нічого страшного в цьому немає, оскільки прогалини в новому законодавстві заповнюються через практику. Хоча проблема полягає в тому, що процедура усунення прогалин – тривала і невідомо, коли це буде зроблено. Навряд чи вона міститься в Кримінальному процесуальному кодексі навмисно, враховуючи темп, з яким його приймали, вочевидь, не догледіли всіх аспектів. У даному випадку він (Мельник, – ред.) просто скористався цією прогалиною. Очевидно у нього хороші юристи», – заявила Маляр.
Нагадаємо, 12 серпня Печерський райсуд Києва задовольнив клопотання слідчого про зміну запобіжного заходу стосовно Мельника з домашнього арешту на затримання.
Як відомо, 9 серпня правоохоронці повідомили, що Мельник втік з-пiд домашнього арешту, позбувшись електронного браслета. Правоохоронці оголосили його в розшук. У прокуратурі вже заявили, що перевірять, чи не причетна міліція до втечі Мельника. У міліції припускають, що Мельник може втекти до Росії або Білорусі.
1 серпня суд обрав для Мельника запобіжний захід у вигляді домашнього арешту, а 7 серпня на нього одягли електронний браслет.
Додамо, 27 липня ректора Податкового університету Петра Мельника затримали за одержання 120 тис. грн хабара. Ректор вимагав і отримав вiд двох українцiв хабарi розмiром 40 тис. грн i 80 тис. грн за вступ їхніх родичів до свого вишу.
Нагадаємо, новий КПК набрав чинності 20 листопада 2012 року.