Забруднення ґрунтових вод при гідророзливі малоймовірне, - керівник Shell
Забруднення ґрунтових вод в процесі гідророзриву – технології, за допомогою якої видобувається сланцевий газ, малоймовірна, вважає голова компанії Shell в Україні Грехем Тайлі.
«Ми розуміємо, люди занепокоєні тим, що в процесі проведення гідророзриву можуть бути забруднені водоносні прісні горизонти. Я поясню, чому це малоймовірно, на прикладі свердловини Біляївська-400, яку ми вже зараз буримо спільно з нашим партнером ПАТ «Укргазвидобування»», - сказав він.
Тайлі уточнив, що проектна глибина свердловини становить більше ніж 5 км, а водоносні прісні горизонти містяться у верхніх шарах, до кількох сотень метрів. «Газоносні ж пісковики, які є метою нашого дослідження, залягають на глибині від 2 до 5 км! Тріщини ж, які утворюються при гідророзриві, зазвичай мають довжину до кількох десятків метрів. Ці тріщини та водоносні шари розділяють кілометри гірських порід», - пояснив голова Shell в Україні
Він вказав, що коли здійснюється буріння верхніх шарів, що проходять через водоносні горизонти, то використовуються не хімікати, а вода або розчин на повітряній основі. «Коли пробурили цю верхню секцію, спускаємо сталеву колону, яку цементуємо. Потім у свердловині встановлюється кілька сталевих колон, які захищені шарами цементу, що робить неможливим сполучення рідини у свердловині з суміжними горизонтами, зокрема водоносними», - наголосив він.
Нагадаємо, 24 січня підписано угоду між компанією Shell і компанією «Надра Юзівська» про розподіл продукції від видобутку сланцевого газу на Юзівській площі в Харківській та Донецькій областях. Кабінет міністрів своїм розпорядженням від 23 січня схвалив проект угоди про розподіл продукції від видобутку сланцевого газу на Юзівській площі між Україною, компанією Shell Exploration and Production Ukraine Investment B.V. і «Надра Юзівська». Згідно з контрактом із компанією Shell щодо видобутку в Україні сланцевого газу, підписаним у Давосі, сім’я Віктора Януковича отримає в цій справі десятивідсоткову участь.
За словами голови Харківської ОДА Добкіна, Shell інвестує у свердловину в Юзівці $200 млн.
Також Shell інвестує $6 млн у створення Українського інституту нетрадиційного газу .