«Золотий лев» без коштів та з присвятою Каролю Войтилі
Все про найбільший львівський театральний фестиваль від його директора Ярослава Федоришина
0«Золотий лев», котрий вже 29 років поспіль є головною театральною подією Львова, цього року відбуватиметься з 29 вересня до 7 жовтня. Уже з афіші видно, що він не так насичений подіями, як усі попередні. Крім того, не заявлена традиційна карнавальна хода, до котрої за майже три десятки років звикли і львів'яни, і гості міста. Чому так, далі у розмові з директором фестивалю Ярославом Федоришином. Але спочатку трохи історії.
«А.Л.Ж.И.Р.»
Як починалося?
Фестиваль веде відлік від 1989-го. Заснований керівником Львівського духовного театру «Воскресіння» Ярославом Федоришиним, котрий є незмінним директором «Лева».
За цей час на фесті гостювали театральні колективи з України, Білорусі, Туркменістану, Литви, Латвії, Естонії, Польщі, Румунії, Молдови, Сербії, Словаччини, Бельгії, Франції, Голландії, Болгарії, Угорщини, Росії, Німеччини, США, Великобританії, Киргизстану, Грузії та інших держав. Отже, «Лев» це вже не просто традиція – це історія культури Львова.
Гасло фестивалю усі 30 років незмінне – «Класика очима експерименту».
Прихильники «Лева» знають, що його директор чергує театральні простори, і це означає, що один рік форум – вуличний, другий – стаціонарний.
«Іфігенія в Авліді»
Минулого, 2017-го, глядачі мали змогу подивитися вистави вуличних театрів з України, Польщі, Португалії та Чехії. Цього року до Львова приїдуть театри «з дахом» з Грузії, Румунії, Польщі, Угорщини та Австрії. Також візьмуть участь у форумі Київський національний театр ім. Івана Франка, Молодий академічний театр (Київ), львівський Перший український театр для дітей та юнацтва та, звісно ж, Львівський академічний театр «Воскресіння», котрий покаже дві вистави – на площі перед Оперним театром та на своїй сцені.
Як є тепер?
За словами Ярослава Федоришина, цей фестиваль відрізнятиметься від попередніх тим, що у ньому – не дуже велика програма, тому що на велику програму, яку запланували, не дістали грошей.
Як потрапити на «Золотий лев»?
Квитки на фестиваль можна придбати і Інтернеті, також – у касах театрів, де відбуватимуться вистави. Вартість – від 150 до 400 гривень.
Постановки зарубіжних театрів ітимуть із перекладом. Крім пластично-музичної «Міоріти» Незалежного театру з Румунії.
Ярослав Федоришин: «Ми щасливі, що фестиваль відбудеться»
Ярослав Федоришин
Чому вам відмовили у фінансуванні?
Я не знаю. Це треба їх питати. Я взагалі вважаю, що такі фестивалі, як «Золотий лев», як «Гоголь-фест», не повинні стояти в черзі на отримання грантових грошей. Гроші повинні виділяти Культурний фонд чи Міністерство культури. От і все. Бодай з огляду на те, що нам на наступний рік – 30 років. І цей період – ціла театральна епоха. Ми завжди мали гідне відкриття. До нас приїжджали театри і зірки з усього світу. Станом на сьогодні цього немає, бо зробити це без коштів – неможливо. І театральних критиків до нас цього року приїде небагато, бо не можемо їх підтримати фінансово. До нас добре поставилося тільки місто, яке закрило питання з готелями і харчуванням для колективів.
Карнавальної ходи на відкриття не робитимете також через брак коштів?
Так. Відкриватимемо фестиваль вуличною виставою «Йов» Кароля Войтили. І в рамках цього фестивалю буде презентація Театру Кароля Войтили. Вони привезуть виставу «Іван Павло ІІ. Римський триптих». Це одна із останніх п’єс Івана Павла ІІ.
І 6 жовтня в межах фестивалю відбудеться прес-конференція «Драматургія Кароля Войтили». Проходитиме у Музеї релігії. Участь у заході візьмуть науковці з Польщі та України, також – режисери й критики. До цієї конференції підготовлена спеціальна книжка «Моя реалізація театру Кароля Войтили», видана у Варшаві. Йтиметься про духовний театр сьогодні.
«Йов»
Експериментів у театрі сьогодні – дуже багато. Зараз театр у більшості працює у відкритому креативному напрямі, де багато соціальних тем, де багато оголених тіл, нецензурної лексики, і молоді драматурги дуже люблять до того вдаватися. А от Театр Кароля Войтили скерований цілком на інше – на духовність людині, щоби показати, чим людина живе, що переживає… Мені видається, що саме в такому розрізі ми й підготували всю програму фестивалю: в креативності, відкритості – з одного боку, і в духовному направленні – з другого.
Візьмімо, до прикладу, Незалежний румунський театр. Він працює у такому напрямі, в якому ніхто зараз не працює. Вони поєднали кінематограф з живою рок-музикою, де є актори, які вони водночас – постаті на екрані, також – живі на сцені. Це таке дійство, яке не потребує тексту. Мені здається, що це – дуже цікаво. І цей театр належить до креативних, які шукають бунтівні ідеї і зовсім нові напрями…
Які зараз маєте відчуття у контексті проблем «Золотого лева»?
Ми щасливі, що фестиваль відбудеться. А наступний, ХХХ «Лев», ймовірно, відбуватиметься за якимись іншими правилами. Можливо, хтось інший його буде його організовувати, можливо, виділятимуться якісь інші кошти… Бо, як мені здається, цей фестиваль потрібен тільки мені і місту…
Скидається, ви дуже ображені…
Звичайно, ображений.
Афіша «Золотого лева»
29 вересня
20:00. Львівський академічний духовний театр «Воскресіння». Площа перед Львівським оперним театром. Вулична вистава «Йов» Кароля Войтили (Папи Римського Івана Павла ІІ).
Сценарій написано 1940 року. І ця вистава, за словами її постановника Ярослава Федоришина, – про найсокровенніше: про Віру, яка підтримує нас у найважчі хвилини, про всеосяжну любов і опіку Божу над кожним із нас.
«Розбитий глек»
30 вересня
20:00. Тбіліський державний академічний російський драматичний театр ім. Грибоєдова, документальна драма «А.Л.Ж.И.Р.» (постановка – А. Варсімашвілі). Вистава відбудеться в Першому українському театрі (вул. Гнатюка, 11).
В основі трагічної повісті – неспростовні докази: протоколи, листи, фотографії, спогади очевидців… Це хроніка одного із найстрашніших таборів радянської епохи. (А.Л.Ж.И.Р. розшифровується як «Акмолинский лагерь жен изменников Родины». – Т.К.). Його ув’язнені були репресовані як «члени родин зрадників батьківщини». Вистава розповідає про в’язнів АЛЖИРУ з Грузії, про їх життя і долю, про муки і мрії, сподівання і руйнацію мрій. «А.Л.Ж.И.Р.» – перший в історії Грузії і грузинського театру досвід художньо-документального осмислення періоду, коли свідомі репресії були заподіяні невинним жінкам. Вся їхня провина перед радянською владою лише в тому, що вони були жінками, дружинами «ворогів народу» – арештованих, відісланих у заслання, розстріляних… Свій строк від дзвінка до дзвінка в таборі відбули близько 8000 жінок. Серед них – майже 300 ув’язнених з Грузії. Їх пам’яті і присвячується вистава «А.Л.Ж.И.Р.».
1 жовтня
19:00. Львівський академічний театр «Воскресіння», «Іфігенія в Авліді» Евріпіда (постановка – Я. Федоришин). Вистава відбудеться в Театрі «Воскресіння» ( площа Генерала Григоренка,5).
Прекрасну Єлену вже викрали. Троянська війна почалася, та грецькі війська не можуть відплисти з Авліди, бо нема вітру. Царю Агамемнону жрець пророкує перемогу у війні лише за умови, якщо він пожертвує життям дочки Іфігенії. Влада чи людяність? Що вирішить Агамемнон? Програти війну чи виграти, втративши дитину?.. Герої давньогрецької міфології оживають в сучасному, цікавому, мистецькому, експериментальному трактуванні заслуженого діяча мистецтв України Я. Федоришина. Питання, які були актуальні 5 тисяч років тому, залишаються актуальними і сьогодні.
«Танго метеликів»
2 жовтня
19:00. Молодий академічний театр (Київ), вистава «Однорукий» (18+) за п’єсою М. МакДона «Руковтинання в Спокані» (постановка – А. Білоус, у головній ролі – Стас Боклан)). Вистава відбудеться в Першому українському театрі (вул. Гнатюка, 11).
Відчути, яка захоплива історія чекає на глядача цього вечора, можна зі слів одного з персонажів, що так само, як і троє інших, опинився в номері готелю міста Спокан, що на півночі штату Вашингтон. «...Щось обов’язково станеться. Січеш? Щось драматичне. Зараз... А прикинь, чувак заселяється, а в нього одна лише рука, а разом з ним – приваблива сучка, а з нею – якийсь чорний, і десять хвилин потому чуються постріли, і вже ані сучки, ані чорного не видно. Що ж далі? Навіть не уявляю. Але що ж далі буде? Хто знає...»… Американський гумор та українська душа поєдналися в інтригуючій комедії без цензури та гальм за п`єсою найкращого драматурга сучасності Мартіна МакДона.
Увага! У виставі – ненормативна лексика.
3 жовтня
19:00. Незалежний театр (м. Тімішоара, Румунія), «Міоріта» (постановка – Ovidiu Mihai). Вистава відбудеться в Першому українському театрі (вул. Гнатюка, 11).
Пластично-музична вистава цікава глядачам своєю дією. Не потрібно розуміти мову – можна дивитись без перекладу.
4 жовтня
17.00. Перший український театр для дітей та юнацтва (Львів), «Прекрасні, прекрасні, прекрасні часи» Й. Віховської (постановка – Р. Саркісян). Вистава відбудеться в Першому українському театрі (вул. Гнатюка, 11).
Історія розвертається у повоєнній Австрії (кінця 1950-х років). Головні герої – четверо підлітків з різних соціальних верств – сімей робітників, заможних підприємців та колишнього есесівця. Протиставляючи власний досвід батьківському, вони прагнуть пізнати кохання, віднайти власне місце у світі та усвідомити сутність насилля.
19.00. Театр Кароля Войтили (Польща), «Іван Павло II. Римський Триптих» (постановка – А. Марчевський). Вистава відбудеться у Театрі «Воскресіння» (площа Генерала Григоренка, 5).
«Римський триптих» – останнє з прижиттєвих видань поезій Кароля Войтили –Папи Івана Павла II. У ньому високою мірою явлено характерні для його поезій сконцентрованість думки і щільність вислову, прозора глибина символіки. Вистава за цією книжкою – прем’єрна постановка.
5 жовтня
19:00. Дунайський театр (м. Вац, Угорщина), «Тряпчатий м’яч» Х. Ласло (постановка – Ярослав Федоришин). Вистава відбудеться у Театрі «Воскресіння» (площа Генерала Григоренка, 5).
Це історія кохання молодих людей, які зустрілися під час угорської революції 1956 року і які відстоювали ідеї майдану, але тоталітарний режим не дозволив їм бути разом. Як складаються події життя Віри – головної героїні та її коханого, глядач дізнається від очевидців сьогодення.
6 жовтня
16.00. Конференція «Драматургія Кароля Войтили». Локація – Музей історії релігії (вул. Музейна 1). Участь у заході візьмуть науковці з Польщі та України, також – директори театрів, режисери та актори з Польщі та України.
7 жовтня
17:00. Театр «Табор» (Австрія), «Танго метелика» за п’єсою Н.Альдо (постановка – А. Глухов). Вистава відбудеться у Театрі «Воскресіння» (площа генерала Григоренка, 5)
«Танго метелика» інтригує неочікуваними поворотами сюжету, а характери героїв та їхні долі змушують глядачів невпинно слідкувати за подіями на сцені.
В центрі вистави – зріла світська дама, молодий чоловік і служниця. Події їх теперішнього і колишнього життя інколи смішні, інколи драматичні...
«Римський триптих»
19:00. Київський національний театр ім. ІванаФранка, «Розбитий глек» (постановка – Р. Мархолія). Вистава відбудеться у Львівському національному академічному українському драматичному театрі ім. М. Заньковецької (вул. Лесі Українки, 1).
Матеріалом для постановки стала комедія видатного німецького драматурга Гайнріха фон Кляйста, ім’я якого тісно пов’язано з ім’ям Івана Франка. «Розбитий глек», за визначенням Франка, – найкраща європейська комедія нового часу. Франко першим здійснив переклад п’єси і мріяв про те, щоб «Розбитий глек» став популярним та прийнятим українським глядачем. У центрі сюжету п’єси – суддя Адам, який, хоча і є головним злочинцем, має вести розслідування проти самого себе. Ціла низка свідків миготить перед очима глядача. Персонажі потрапляють у вир диявольської інтриги, яку веде Адам, аби врятувати себе від невідворотної відплати.
На головному фото - вистава «Міоріти». Фото театру «Воскресіння».