42% росіян вважають українців і росіян одним народом, - соцдослідженя
В Україні, Молдові та Румунії ставлення суспільства до Російської Федерації коливається від нейтрального до позитивного. Утім, більшість румунів та значна частина громадян Молдови й України вважають, що влада Росії вдається до агресивної зовнішньої політики.
Таке дослідження оприлюднив під час презентації дослідження ставлення громадян східноєвропейських держав до російської політики, румунські настрої, зокрема щодо Росії, експерт Центру запобігання конфліктів та їхнього раннього попередження в Румунії Юліан Кіфу.
На думку авторів дослідження та незалежних експертів, його результати є неоднозначними. Вони свідчать, що ставлення різних націй до російської держави безпосередньо залежить від того, як саме офіційна Москва намагається впливати на них, повідомляє Радіо Свобода.
Переважна більшість українців, усвідомлюючи свою національну ідентичність, доброзичливо ставиться до російської держави, зазначив експерт Інституту євроатлантичного співробітництва Володимир Горбач. Однак ставлення росіян до України не є симетричним, і це викликає міжнаціональні непорозуміння, зауважив дослідник.
«42% російських громадян вважають українців і росіян одним народом. І очікують, що українці мають так само думати, мати ті ж політичні вподобання. Коли вони бачать, що в реальності це не так, іде негативна реакція і пошук винних», – пояснив Володимир Горбач.
«Росія в нашому інформаційному просторі сприймається частіше не як жертва, а як агресор, наприклад у контексті російсько-грузинської війни. Але це не означає якогось упередженого ставлення до країни загалом. Ми ставили контрольне запитання: чиї інвестиції ви позитивно сприймаєте? Російські інвестиції румунські громадяни сприймають добре, схвально про них висловилося на 10% більше опитаних, аніж про зовнішню політику Росії», – розповів румунський експерт.
Українські учасники дослідження констатують, що ставлення українців до російської держави формується в умовах, коли провідні партії та державні діячі орієнтуються на московських колег, а в інформаційному, музичному та кінопросторі велику питому вагу має російський продукт. Така ситуація є загрозливою, вважає експерт Інституту демократії імені Пилипа Орлика Наталія Беліцер.
«Є загроза прямої здачі національних інтересів, – зазначає вона. – Нинішнє керівництво держави свідомо чи несвідомо копіює моделі управління, які діють у Росії, та використовує їх у внутрішній політиці».