50 об’єктів Шевченківського гаю у Львові потребують негайної реставрації
50 об’єктів Музею народної архітектури та побуту (відомий у народі «Шевченківський гай») у Львові потребують негайної комплексної реставрації. Про це повідомив головний архітектор Музею народної архітектури та побуту Ігор Цимбровський.
"Зі 124 об’єктів великих і малих форм музею лише 20-30 (зокрема малі архітектурні форми) мають більш-менш добрий стан, а 50 об’єктів потребують негайної комплексної реставрації", - зазначив Ігор Цимбровський у коментарі ZAXID.NET .
Ігор Цимбровський пояснив, що сторічну хату у Музеї народної архітектури та побуту, дах якої провалився під час цьогорічних зимових заметілей, потрібно рекоструйовувати повністю. Цю хату привезли із с. Люта на Лемківщині.
За його словами, дах хати перекривали гонтою (покрівельний матеріал із колотого дерева). "Основні консольні елементи хати мали великий виніс. Через велике навантаження снігу і трухляве дерево дах завалився з одного боку хати, однак потягнув увесь дах будинку. Це трапилося у період різдвяних свят", - розповів Ігор Цимбровський.
Як запевнив головний архітектор музею, є кілька причин того, що трапилося, окрім погодних умов, важливими чинниками також є те, що при первинному встановленні хати було скоєно чимало помилок, зокрема було використано неякісні замінні елементи, зокрема верхні балки по периметру коробки. За словами Ігоря Цимбровського, окрім того, довготривала експлуатація без планової реконструкції та фінансування за залишковим принципом не сприяють хорошому станові об’єктів музею. Ігор Цимбровський додав, що реставрація повинна бути плановою. Для прикладу, минулого року на реконструкцію об’єктів у Музеї народної архітектури та побуту було виділено понад 23 тис. грн. Ці кошти пішли лише на реставрацію водного млина.
В Україні є кілька великих скансенів: найбільший у Києві (150 га), у Львові (55 га), у Переяслав-Хмельницькому (30 га), менші (3-5 га) – в Ужгороді та Чернівцях.