У п’ятницю, 14 липня, виконком Львівської міської ради прийматиме рішення щодо надання Галицькій районній адміністрації функцій замовника на протиаварійні роботи на Монументі Слави на вул. Стрийській. Про це у понеділок, 10 липня, повідомив заступник міського голови Андрій Москаленко.
«Представники Галицької райадміністрації провели обстеження об’єкта і виявили, що частина перебуває у гостро аварійному стані. Багато гранітних плит можуть просто відпасти. Оскільки безпека мешканців для нас є на першому місці, прийнято рішення проводити протиаварійні роботи. Фахівці «Львівської Політехніки» уже почали готувати проект протиаварійних робіт, які можуть включати певну частину демонтажу», – сказав він.
За словами Андрія Москаленка, на цей процес може знадобитися кілька тижнів. Поки що аварійні частини монумента огородили турнікетами.
Паралельно робоча група у Львівській міськраді напрацьовуватиме «дорожні карти» можливого демонтажу або музеєфікації пам’ятника та розвитку цієї території.
«Треба підготувати технічне завдання із залученням максимальної кількості фахових людей і усіх тих, хто хоче у цьому брати участь. Має це бути частковий, повний демонтаж чи певна музеєфікація – тема наступним зустрічей та обговорень робочої групи», – зазначив головний архітектор Львова Юліан Чаплінський.
За його словами, необхідно врахувати думку Спілки архітекторів Львівщини про те, що у разі демонтажу має бути бачення як розвивати довколишню територію.
«Парк культури наразі перебуває у пошуку інтегрованої концепції розвитку. Крім цього поворот з вул. Стрийської на Бой-Желенського, як на мене, пасувало б перетворити на транспортне кільце. Напрацювавши концепцію, треба сформувати завдання для конкурсу містобудівельного характеру», – зазначив він.
«Варіантів може бути дуже багато. Ми б хотіли, щоб конкурс, завдання для якого було б напрацьовано достатньо грамотно і з залучення багатьох людей і фахівців, завершилося не простим демонтажем, щоб ми могли це краще використати. Понад рік тому, задовго до розмов про цей монумент, відбувався воркшоп студентів з різних міст щодо розвитку Парку культури. У студентів було кілька цікавих ідей. Зокрема, пропонувалося стелу за скульптурою засклити кубом з формуванням оглядової тераси у бік цитадельної гори, і навіть була ідея формування канатної дороги на Цитадель вздовж центральної алеї парку. Це – один з десятків прикладів, як можна знівелювати ідею самого монументу, але використати його конструкції, на котрі місто колись уже витратило гроші», – прокоментував Юліан Чаплінський ZAXID.NET.
«Є багато європейських прикладів, коли вони максимально використати наявні ресурси. Коли голландці ріжуть вітряк, термін дії якого вичерпався, то з його частин роблять у певному кварталі дитячий майданчик. Я не можу проектувати замість учасників майбутнього конкурсу, але така добра ідея була б достойна Львова за рівнем креативності», – додав він.
Нагадаємо, робочу групу для розгляду пропозицій і вирішення питання експонування Монументу Слави на вул. Стрийській було створено у травні цього року за розпорядженням міського голови Львова Андрія Садового у відповідь на звернення почесного громадянина Львова, політв’язня Ігоря Калинця.
Демонтажу монументу вимагали і політики з Української галицької партії, оскільки той, за їх словами, підпадає під закон про декомунізацію.
Фахівці Українського інституту національної пам’яті повідомили робочій групі, що «Монумент Слави є пам’ятником, присвяченим опору та вигнанню нацистських окупантів з України, а тому, відповідно до згаданого вище закону, не є символікою комуністичного тоталітарного режиму та не підлягає обов’язковому демонтажу».