Через кризу у Сеймі польська опозиція не виключає можливості дострокових виборів
Польська опозиція блокуватиме трибуну і президію Сейму щонайменше до 20 грудня. Водночас опозиційні сили готують документи до прокуратури про скоєння владною коаліцією злочину (підозра на відсутність кворуму) і у випадку продовження патової ситуації не виключають необхідності дострокових парламентських виборів. Про це пише «Укрінформ».
«Ми прийняли рішення, що залишаємося у залі засідань до вівторка (20 грудня – ред.). Після того, що трапилося вчора, після викидання ЗМІ з парламенту, була спроба також викинути й депутатів. Ми там залишатимемося», - заявив після засідання керівництва найбільшої опозиційної партії «Громадянська платформа» (РО) її лідер Гжегож Схетина.
За його словами, у залі постійно перебуватиме кілька десятків депутатів. Він наголосив, що перенесення правлячою партією «Право і Справедливість» (PiS) засідання до колонного залу парламенту було незаконним.
Лідер іншої опозиційної партії «Сучасна» (.N) Ришард Петру в суботу висловив думку, що у випадку погіршення ситуації у суспільстві через кризу в парламенті необхідними можуть стати дострокові парламентські вибори. За його словами, якщо політики PiS хочуть ухвалювати рішення самостійно, без інших партій, то їм тоді варто проводити засідання парламенту у своєму партійному офісі у Варшаві. «Але це немає нічого спільного з демократією», - додав він.
Лідер «Сучасної» наголосив, що його партія вважає парламентське засідання незавершеним і воно повинно продовжуватися. «А якщо його не буде, то ми й надалі блокуватимемо трибуну, а тоді станеться параліч держави, оскільки не можна погоджуватися, щоб PiS засідав сам із собою», - заявив він.
Представники партії «Cучасна» підозрюють, що Кухцінський міг сказати неправду, коли говорив про кворум під час голосування його однопартійцями руками у колонному залі парламенту.
Між тим, депутати правлячої PiS відкинули звинувачення і заявили, що під час голосування в колонній залі було 236 депутатів, відтак був кворум і дотримано усіх процедур регламенту. Під час цього голосування депутати PiS прийняли, зокрема, бюджет на 2017 рік і закон про позбавлення повноважень і зниження пенсій для колишніх функціонерів комуністичних спецслужб.
У даний момент під стінами Сейму у Варшаві триває маніфестація, протести також відбуваються у деяких інших містах Польщі.
Як повідомлялося, напередодні опозиція на знак протесту проти обмеження роботи журналістів у Сеймі заблокувала парламентську трибуну.
Згідно з новими правилами, з наступного року запис на засіданні зможуть вести тільки п'ять польських телекомпаній. Ініціатори введення цих обмежень заявили, що журналісти відволікають депутатів, ставлячи непотрібні запитання.
Депутати опозиційних партій назвали нововведення обмеженням свободи слова і простояли кілька годин біля трибуни спікера Сейму, зірвавши, таким чином, голосування за бюджет на 2017 р. Після цього за рішенням депутатів керівної партії голосування було перенесено до іншого залу. У ніч на суботу, 17 грудня, під будівлею Сейму зібралося понад 2 тис. протестувальників, які заблокували виходи з парламенту. Однак поліція їх відтіснила, і депутати керівної партії змогли залишити Сейм.
Тепер опозиція звинувачує депутатів від керівної партії PiS у тому, що вони прийняли бюджет на наступний рік з порушеннями законодавства.
Глава міністерства внутрішніх справ (МВС) Польщі Маріуш Блащак розцінив дії опозиції у польському Сеймі, як спробу захоплення влади, а польська опозиція звернулася до прокуратури з приводу законності голосування за бюджет у Сеймі.