Чому ми не можемо запровадити надзвичайний стан?
Інші блоги автора
- Вакансія лідера культури 21 трав 2021, 13:29
- Останній аргумент роздержавлення підприємств 12 квіт 2021, 15:21
- Легко говорити про соборність. Набагато важче практикувати її на щодень 22 січ 2021, 17:30
Запровадження надзвичайного стану завдасть надто великого удару по українській економіці. Ми увійшли у карантин з дуже поганим станом економіки і бюджетної політики, тому не можемо собі дозволити діяти надто завбачливо. Дії мають чітко відповідати потребам. Поки новосформований уряд декларує не надто адекватні рішення.
Сьогодні бізнес-спільнота України виступила зі спільною заявою щодо надзвичайного стану, у якій проаналізувала заходи, що їх вжили європейські країни у боротьбі з коронавірусом, де наслідки епідемії набагато масштабніші, ніж у нас. В Україні введено більше заборон, ніж у багатьох європейських країнах, які на підтримку своєї економіки вливають мільярди євро.
Урядовці мають набратися відваги і озвучити людям стратегію України у боротьбі з епідемією. Введення надзвичайного стану, карантин можуть завдати нашій економіці непоправної шкоди. Україна має спад ВВП і великі борги. Уряд непродумано чинить із комерційним сектором, а заощадження у більшості українців далеко не такі, як на Заході. Іноземні компанії відпускають людей на карантин на 0,75 ставки. У нас мало який бізнес може собі таке дозволити.
Чи у нас економічна група, яка б працювала над антикризовим сценарієм? Судячи з того наскільки активно і терміново експерти, громадські організацій та бізнес напрацьовують пропозиції, виглядає, що такої групи немає. Лише звільнення від податків, соціальних внесків не надто допоможуть економіці. Головне – це зберегти статті розвитку для того, щоб економіка вийшла з мінімальними втратами, а відбувається навпаки – статті перекидаються на закривання дір. Немає чіткого плану, стратегії.
Треба чесно сказати людям – проблема коронавірусу і економічної кризи ляже на їхні плечі. Годі думати, що це візьме на себе тільки держава, таких резервів і запасу міці зараз у неї немає. Звідки ростуть ноги? Моє спостереження за останніх пів року роботи у Верховній раді – розхитування системи і стримування противаг породило велику неповагою гілок влади одна до одної. Тому люди думають, що влада некомпетентна. Рішення мають приймати фахівці, а ми, як депутати, маємо ці рішення затверджувати. А у нас усі напрацьовують різні стратегії і в результаті, немає єдиної.
Як працює система загалом, і охорони здоров’я зокрема добре ілюструє ситуація з тестами на виявлення коронавірусу, які приїхали в Україну набагато пізніше, ніж хвороба. Це не система охорони здоров’я, а система боротьби з наслідками заблуканої зарази, яка гуляє по світу вже декілька місяців. А ми щойно тепер з нею починаємо боротися? Політику треба вести проактивно. Я б хотів, аби систему мислення у виконавчих органах ми нарешті перебудували із реакційної на проактивну. Діяти треба на випередження.