Державні інституції просять Кабмін не допустити скорочення фінансування культури
Керівники Українського культурного фонду, Інституту книги, Українського інституту, Мистецького Арсеналу та Центру Довженка виступили зі зверненням до уряду з приводу майбутніх заходів щодо економії бюджетних коштів.
Згідно із заявою комітету Верховної Ради з гуманітарної політики, уряд планує суттєво скоротити кошти, передбачені бюджетом на культуру.
В оприлюдненій заяві закликають зберегти фінансування проєктів УКФ, програм Інституту книги про підтримку книговидавців і виробництва українського кіно.
«Інституції і продуценти культури належать до перших постраждалих через неможливість провадити публічну діяльність. Відмова від публічних подій – виставок, концертів, кінопоказів, вистав тощо – миттєво призводить до стрімкого падіння доходів усіх, хто інвестував час, зусилля і кошти у те, аби культура в Україні була доступною, якісною, а її проекти добре організованими», – йдеться у звернені, де теперішнє рішення порівнюють із культурною ситуацією 1990-х років.
«Різке припинення підтримки знецінить уже зроблені інвестиції (зокрема, співфінансування від міжнародних партнерів), спровокує декваліфікацію і втрату кадрів», – наголошують автори звернення.
Повний текст звернення можна побачити тут.
Також до прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля звернулися кінематографісти. Вони закликали уряд не скорочувати фінансування українського кіно.
«Через виробничу специфіку заблоковане фінансування призведе до припинення кіновиробництва мінімум на 3-4 роки, що, в свою чергу, спровокує декваліфікацію і втрату кадрів через еміграцію», – пишуть кінематографісти.
Лист підписали професійні об'єднання, Українська кіноакадемія й інші організації в сфері кіно. Лист підписали Асоціація кіноіндустрії України, Українська кіноакадемія, Асоціація продюсерів України, представники кінофестивалей та інших інституцій. Цікаво, що серед підписантів немає новопризначеної голови Держкіно Марини Кудерчук.
Повністю текст листа можна прочитати тут.
Нагадаємо, для того, щоб залучити додаткові кошти для боротьби з епідемією коронавірусу міністерство фінансів має внести зміни в бюджет. Йдеться насамперед про зменшення фінансування всіх напрямків діяльності Міністерства культури, молоді та спорту. Заяву з цього приводу оприлюднив комітет Верховної Ради з з питань гуманітарної та інформаційної політики.
Зокрема, уріжуть фінансування:
- Держкіно – 750 млн грн.
- Українського культурного фонду – 500 млн грн.
- Інституту книги – 150 млн грн.
- З фінансування галузі туризму – 240 млн грн.
- З фінансування робіт із захисту історико- культурної спадщини, програм інформполітики - на суму понад 500 млн грн.
На розвиток культури у Держбюджеті-2020 передбачено 15,1 млрд грн. З них на Програму мобільності молоді (вперше) передбачено 500 млн грн, а на розвиток туристичного потенціалу (вперше) – 240 млн грн. На державну підтримку кінематографії передбачено спрямувати більше 758 млн грн, а на збереження історико-культурної та архітектурної спадщини в національних і державних заповідниках передбачено 469 млн грн, на забезпечення діяльності музеїв, бібліотек та просвітницьких центрів виділено майже 800 млн грн, а фінансова підтримка національних театрів складе 1,385 млрд грн (2019 року – 1,157 млрд грн). Український інститут книгимав би отримати 151,7 млн. Видатки на Український культурний фонд – 0,7 млрд грн.