Експерт: Найбільша загроза для Януковича – бізнес-еліти
Після виборів Віктор Янукович може стати жертвою олігархів, яких не влаштовує поширення влади його сім`ї. Про це у своїй статті для американського видання The Foreign Policy, яку публікує «Дзеркало тижня», пише старший науковий співробітник Інституту міжнародної економіки Петерсона Андерс Аслунд.
«Ці вибори стануть або останнім кроком в консолідації Януковичем влади, або останнім шансом його супротивників зірвати правління його сім'ї. На цей раз, однак, найбільш відчутна загроза для його правління походить не з натовпу на вулиці, а від бізнес-еліти, яка є його союзниками», - пише Аслунд.
Експерт вчергое відмітив, що Янукович останнім часом посилив наступ на права людини та контроль над центральними органами влади.
«Але чисті репресії не можуть врятувати президента, якщо його підтримка серед найпотужніших в Україні бізнес-інтересів продовжить знижуватися. Янукович з самого початку призначив уряд, в якому домінує дев’ять великих бізнес-груп, кожна з яких була представлена одними або кількома міністрами кабінету, але їх число швидко скоротилось. Замість цього в виконавчій владі зараз домінують прихильники сім`ї Януковича. Вони контролюють всі правоохоронні органи, Центральний банк і Міністерство фінансів, а підприємці скаржаться, що їх витісняє Олександр Янукович. Як наслідок, Україна впала ще глибше у рейтингу по боротьбі з корупцією Transparency International – до 152 місця з 183 країн, а майнові права були ще більш підірвані», - пише експерт.
«На саміті в Ялті влітку і Янукович і присутня публіка здається розуміли, що жодній його новій обіцянці реформ вірити не можна, а він сам повністю проігнорував проблему.
Але деяких високопосадовців, котрі відвідали форум, очевидно, не влаштовує статус-кво, в тому числі першого заступника прем'єр-міністра Валерія Хорошковського, міністра економіки Петра Порошенка і віце-прем'єра Сергія Тігіпка. Всі вони є мільярдерами і великими бізнес-лідерами. Хоча вони все ще належать до партії Януковича, вони, здавалося, більше прагнули вгодити іноземним бізнесменам і політикам. У своїх виступах вони відзначили існуючі проблеми управління в Україні, і всі, закликали до тіснішої співпраці з Європою і швидких економічних реформ», - відмітив Аслунд.
Розглянувши альтернативні сценарії перемоги та збільшення влади Партії регіонів й перемоги опозиції Аслунд прийшов до висновку, що скоріше за все ці вибори будуть подібними на 2002 рік, й після них олігархи будуть більше протистояти Януковичу.
«Третій сценарій здається найбільш правдоподібним: повторення виборів 2002 року, коли правляча партія розділилась на дев'ять олігархічних фракцій одразу після голосування. Порошенку вдалося відбутися жартами від Януковича в Ялті, тому що він збирався заново створити свою власну партію приблизно з 20 парламентарями у Вінниці в центральній Україні. Міністр з надзвичайних ситуацій Віктор Балога робить те ж саме в Закарпатті в Західній Україні. Тріснута олігархія не означатиме демократію, але запропонує деякі стримування і противаги до поточного правління сім'ї. Через два роки після виборів 2002 року, Україна побачила демократичний прорив, який може бути більш успішним наступного разу», - вважає експерт.