Експерти оцінили доходи від контрабанди предметами культури в $6,3 млрд
До теми
Міжнародні кримінальні угруповання заробляють на незаконній торгівлі предметами культури і мистецтва від $3,4 до 6,3 млрд щорічно, значна частина цих коштів йде на фінансування тероризму, заявив директор Управління ООН з боротьби з наркотиками та злочинністю Юрій Федотов під час виступу в нью-йоркській штаб -квартири організації.
Представник ООН взяв участь у засіданні, присвяченому запуску програми з активізації співпраці Інтерпола, ЮНЕСКО та УНЗ в захисті історичних об'єктів, а також боротьбі з контрабандою культурних цінностей.
Як зазначив директор управління «в останні роки зросла кількість випадків того, що екстремісти або терористи були причетні до руйнування та контрабанди культурних цінностей, а також торгівлі ними; часто вони співпрацюють з міжнародними злочинними угрупованнями». Як підкреслив Федотов, «контрабанда культурних цінностей, як було встановлено, є одним із джерел фінансування тероризму».
«У нас три основних мети. Перша - захистити культурну спадщину, друга - позбавити терористичні угруповання доходів від контрабанди культурних цінностей, третя - забезпечити доступ до культурної спадщини», - зазначив міністр закордонних справ та міжнародного співробітництва Італії Паоло Джентілоні.
Генеральний директор ЮНЕСКО Ірина Бокова звернула увагу на необхідність налагодження процесу обміну інформацією усіма державами-членами ООН з метою виявлення випадків незаконної торгівлі вивезеними з Сирії артефактами.
Нагадаємо, раніше американські спецслужби зверталися до арт-дилерів з попередженням з приводу придбання старожитностей з близькосхідних країн, оскільки на ринок можуть потрапити артефакти з розграбованих «Ісламською державою» міст. Експерти ФБР прийшли до висновку, що продаж музейних і церковних скарбів може стати ще одним джерелом фінансування для терористів.
У вересні в ЮНЕСКО констатували, що розкрадання культурних пам'яток в Сирії прийняло промислові масштаби. Найбільш серйозно постраждало античне місто Пальміра.