Філарет відкликав свій підпис під постановою про ліквідацію УПЦ КП
Тепер ліквідований Київський патріархат називає Об’єднавчий собор, на якому було утворено ПЦУ, «так званим»
Почесний патріарх Православної церкви України (ПЦУ) Філарет відкликав свій підпис під постановою Об’єднавчого собору православних церков України від 15 грудня 2018 року, на якому було ліквідовано Українську православну церкву Київського патріархату (УПЦ КП).
«Відкликання підпису як допустиму юридичну дію обумовлюю положеннями статей 9 та 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, статей 22 та 35 Конституції України, якими унеможливлюється погіршення правового становища громадян України, що реалізовують право на свободу совісті в Київському Патріархаті.
Тому в подальшому підпис Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета під постановою, так званого, Помісного Собору Української Православної Церкви Київського Патріархату від 15 грудня 2018 року надалі прошу вважати недійсним», – сказано в повідомленні Філарета до Міністра культури України Володимира Бородянського.
Як зазначила прес-служба офіційно ліквідованої УПЦ КП, саме на цю постанову посилаються чиновники Міністерства культури України, які відмовляються здійснити державну реєстрацію постанови Помісного собору УПЦ КП від 20 червня 2019 року, якою була скасована постанова Об’єднавчого собору ПЦУ від 15 грудня 2018 року. Нагадаємо, саме 20 червня Філарет зібрав своїх прихильників на «собор», де оголосив про відродження УПЦ КП.
Нагадаємо, 15 грудня 2018 року на Об'єднавчому соборі православних церков було утворено Православну церкву України, предстоятелем якої обрали митрополита Переяславського і Білоцерківського Епіфанія, представника Української православної церкви Київського патріархату, яку очолював Філарет. Саму ж УПЦ КП, як і Українську автокефальну православну церкву, на Об’єднавчому соборі було ліквідовано.
У травні 2019 року Патріарх Філарет заявив про намір відновити УПЦ КП і очолити її замість Епіфанія. У відповідь митрополит Епіфаній заявив, що повернення української церкви до “Київського патріархату” означає втрату Томосу (документа про автокефалію). Згодом Філарет заявив, що Київський патріархат не ліквідовано, а Об’єднавчий собор у Софії не був українським. Також він закликав Епіфанія «нічого не робити всередині церкви» без його згоди і пообіцяв боротися за церкву, «незалежну від Москви та Константинополя». Крім того, Філарет заявив, що предстоятель ПЦУ Епіфаній угодний Москві, а також, що тодішній президент Петро Порошенко і митрополит Епіфаній обдурили його, порушивши домовленості між ними під час Об'єднавчого собору.
Раніше в Міністерстві культури заявили, що релігійне об'єднання «Українська православна церква Київського патріархату» припинило свою діяльність, відповідний запис внесено до Єдиного держреєстру. Але УПЦ КП свою ліквідацію не визнає.