Грузинський міністр: Тиск Росії і Сходу непокоїть
Кожна країна має право вибирати свій курс, тому грузини не сприймають жодного тиску в цьому питанні, повідомив на ХІІІ Міжнародному економічному форумі у Львові міністр європейської та євроатлантичної інтеграції Грузії Алекс Петріашвілі.
«Ми є свідками очевидного тиску з боку Росії і інших країн-партнерів Східного регіону. Вони використовують різні методи і це певною мірою непокоїть... Щодо безпеки, Грузія – частина дуже вразливого регіону. 20% території моєї країни зараз окуповані Російською Федерацією. Досі Росія не виконує умов міжнародних угод, і це створює ґрунт для окупації територій Осетії, Абхазії тощо...» – сказав грузинський міністр.
Він наголосив: «Прагнемо мирного вирішення конфліктів з Росією. Грузія ініціювала діалог з Росією, аби відновити гуманітарні, культурні та інші зв'язки».
Водночас Алекс Петріашвілі додав: «Ми готові відкрити перемовини з ЄС після саміту у Вільнюсі, аби почати працювати над порядком денним для підписання угоди про асоціацію».
Нагадаємо, що останнім часом Росія знову застосувала до України низку торговельних обмежень під приводом захисту безпеки свого споживача, що дехто з оглядачів уже порівнював із «торговельною війною». Скажімо, Росія знайшла шкідливі мікроорганізми в українській ковбасі. А також може змінити для України умови експорту продукції тваринництва.
Експерти припускали, що справжньою причиною є проголошений Україною курс на європейську інтеграцію, а не на євразійську під проводом Росії.
Старший співробітник Центру стратегічних і міжнародних досліджень (США) Януш Бугайські вважає, що Росія посилить тиск на Україну ближче до зими.
Додамо, що прем'єр-міністр Росії Дмитро Медведєв сказав, що в разі приєднання до зони вільної торгівлі з ЄС Україна не зможе взяти на себе низку зобов'язань Митного союзу, тому що нормативні бази Євросоюзу і МС несумісні. Відтак вхід для України до Митного союзу буде закрито. Згодом у Міністерстві закордонних справ Росії назвали «утриманством» бажання України приєднатися тільки до окремих положень Митного союзу, які вигідні для неї.