Кабмін дозволив приватним локомотивам працювати на коліях «Укрзалізниці»
У межах пілотного проекту приватні компанії запустять на обрані урядом ділянки залізниці
Кабінет міністрів України погодив пілотний проект із запуску приватної локомотивної тяги, що передбачає надання дозволу приватним залізничним перевізникам користуватися загальнодержавною залізничною інфраструктурою. Відповідну постанову уряд ухвалив 4 грудня.
У межах пілотного проекту приватні компанії допустять на деякі ділянки залізниці, які має визначити Мінінфраструктури і погодити Кабмін.
«Допуск приватної тяги до роботи дозволить частково вирішити питання дефіциту тягового рухомого складу "Укрзалізниці" та протестувати функціонування ринку залізничних перевезень в умовах роботи декількох залізничних перевізників, відпрацювати технічні та технологічні особливості реалізації доступу до залізничної інфраструктури, дослідити питання організації безпеки руху при експлуатації приватних поїзних формувань на залізничній мережі загального користування», – цитує міністра інфраструктури Владислава Криклія прес-служба відомства.
За його словами, міністерство вже має пропозиції від компаній щодо участі в пілотному проекті, які готові закупити необхідний рухомий склад та провести навчання машиністів. Як зазначають в міністерстві, результати пілотного проекту врахують під час розробки підзаконних актів для імплементації положень нового Закону України «Про залізничний транспорт України».
Наразі «Укрзалізниця» є єдиною компанією, яка має право здійснювати залізничні перевезення в Україні. Аби приватні перевізники могли повноцінно вийти на український ринок, необхідний новий закон про залізничний транспорт. У січні у Верховній Раді зареєстрували відповідний законопроект, проте у кінці серпня його відкликали.
Додамо, що раніше голова «Укрзалізниці» Євген Кравцов сказав, що до кінця 2019 року на українську залізницю вийдуть перші приватні перевізники. У Мінінфраструктури, до сфери управління якого повернули компанію, анонсували реформування «Укрзалізниці», зокрема розділення її на три компанії – оператора інфраструктури, вантажного та пасажирського перевізника.