«Укрзалізницю» повернули Мінінфраструктури та планують реформувати
УЗ розділять на оператора інфраструктури, вантажного та пасажирського перевізників, сама ж компанія стане публічною
Кабмін повернув до сфери управління Міністерства інфраструктури «Укрзалізницю», а також заявив по намір реформувати галузь. Про це у п’ятницю, 18 жовтня, повідомив на сторінці в Facebook міністр інфраструктури України Владислав Криклій.
«Реформа «Укрзалізниці», яка мала початись ще три роки тому, нарешті відбудеться. Буде створено конкурентний ринок залізничних перевезень та забезпечено рівноправний доступ до залізничної інфраструктури. Для цього нам потрібен новий закон про залізничний транспорт, розраховуємо на підтримку парламенту в цьому питанні. Готуємо реформу системи тарифоутворення на послуги залізничних перевезень», – написав міністр.
Урядовець пояснив, що «Укрзалізницю» розділять на три компанії: оператора інфраструктури, вантажного та пасажирського перевізників, а сама компанія стане публічною.
За словами Криклія, уряд планує модернізувати залізничну інфраструктуру, оновити пасажирські вагони та локомотиви. Крім того, з метою покращення якості надання пасажирських послуг, вокзали передадуть в концесію. У рамках реформи впроваджуватимуть систему управління якістю пасажирських перевезень відповідно до стандартів ЄС.
Напередодні заступниця міністра інфраструктури з питань європейської інтеграції Олександра Клітіна повідомила про те, що залізничні вокзали аналізуватимуть експерти Світового банку щодо передачі їх у концесію. Мова йшла про вокзали в Харкові, Дніпрі, Вінниці, Запоріжжі, Івано-Франківську, Хмельницькому та Миколаєві.
Як повідомлялося, 18 січня 2017 року Кабмін вивів «Укрзалізницю» з підпорядкування Міністерства інфраструктури. Згодом управління передали Міністерству розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України.
Нагадаємо, раніше прем’єр-міністер Олексій Гончарук заявив про підтримку реформування «Укрзалізниці».
«УЗ потрібно розділити на три компанії і лише одну з них залишити в державній власності. Там є одна частина, яка не може бути приватизована – залізничне полотно», – зазначив Гончарук.