До чергової річниці найзапекліших боїв за донецький аеропорт для його оборонців організували фотосесію. Портретну зйомку майже десятка кіборгів вирішили провести у музеї визвольної боротьби, поряд із світлинами героїв минулого. Згодом колекцію також виставлять ще в одному музеї Львова.
Сьогодні Андрій Дільний у цивільному та під час зйомки усміхається. Кіборг з цікавістю розглядає музейні експонати українських військових звитяг минулого. А у 2015 році керував обороною символу, який теж увійшов в історію, ‒ диспетчерської вежі донецького аеропорту. Там і отримав поранення.
«Того ранку я пішов до хлопців, і в той момент виїхав танк, дуже швидкий, вони виїжджали з-за укриття, відстрілюються і їдуть. Один снаряд залетів в саму башту ліфта, шахту, де ми сиділи, і я отримав поранення», ‒ розповідає кіборг Андрій Дільний.
Очі кіборга можуть передати багато, каже фотограф Сергій. Портретні світлини ‒ наче закарбовані в одному кадрі історії життя бійців, під посмішкою завжди глибокий погляд. «Хочу, щоб вони були позитивні, усміхнені, тому що я вважаю, що саме такі фото цих хлопців зможуть щось звершити. Вони пройшли це все і їм з цим жити далі. Посмішка українського воїна ‒ маленька перемога над ворогами», ‒ ділиться враженнями фотограф Сергій Талочко.
За плечима Віталія Смілки служба в Іраку, два поранення та ледь не кожна гаряча точка на карті бойових дій на Сході. Але саме аеропорт закарбувався у пам'яті найбільше. Потрапив туди добровольцем «Правого сектору». Каже, тягнути силою нікого не доводилось.
«Спочатку вийшли 10-15 бійців, а треба 25-26. Потім, як почали виходити, стоп-стоп, давай ще й вибирати, бо як то так, я вийшов, а мій побратим, з яким я в окопах, не вийде? А я ж так само не залишусь. Ми знали, що таке Піски, але не знали, що таке аеропорт. Тут тяжко, а там взагалі нестерпно і ні один фільм того не передасть», ‒ запевняє кіборг Віталій Смілка.
На фотосесію проекту «Незламні кіборги» зголосилось майже десяток бійців зі Львова та області. Згодом світлини подарують оборонцям і також експонуватимуть в стінах обласної адміністрації.
«Після фотосесії ми плануємо фотографії передати або в Будинок воїна на Короленка, або в Музей історії релігії для того, щоб всі охочі мали можливість подивитись на ці фотографії», ‒ каже директорка обласного департаменту соціального захисту Наталія Кузяк.
Оборона Донецького аеропорту тривала 242 дні. Бої завершились лише після того, як бойовики підірвали споруду нового терміналу і практично знищили летовище.