Кінологи-прикордонники вчать собак розміновувати поля та шукати вибухівку на людині
Майже два десятки службових псів прикордонників з усієї України прибули на Львівщину продемонструвати свій хист. До 19 листопада у Великих Мостах на Львівщині на базі кінологічного начального центру триває чемпіонат Державної прикордонної служби України з дресирування службових собак. Такі курси – своєрідне підвищення кваліфікації для службових собак на базі кінологічного центру у Великих Мостах проводять вже вшосте.
Попри технічний прогрес в пошуковій роботі чотирилапого прикордонника жодна сучасніша техніка не може замінити. Проте, пес – потужна сила в боротьбі зі злочинністю лише в парі з кінологом.
Прикордонник Юрій із своїм Персом разом з двох місяців життя вівчарки. Це перший його службовий собака. Зараз йому вже 5 років. Вони не лише служать разом у Харківській області, а й живуть. Перс повноцінний член сім’ї Юрія. Усі службові здобутки ділять також на двох.
«Найцікавіше – це 62 кілограми коноплі. Я служив у Чопському взводі і ми таке знаходили. І нелегалів пару раз затримували», – каже прикордонник Юрій Клюкін.
Загалом у цих навчаннях беруть участь 18 кінологів зі своїми чотирилапими напарниками. Цього року у програмі нові завдання. Їх спровокувала антитерористична операція. Собак відтепер вчать також навиків розмінування.
«Ми значно підвищили вимоги агресивності собак. Ввели елемент пошуку вибухових речовин на тілі людини. Раніше такого не використовували», – розповів головний суддя змагань Михайло Удовенко.
Середній вік службових собак прикордонників – 10 років. Старший сержант прикордонної служби Лариса Гнатюк виховує апортувальні здібності у собак з самого малечку. Тут вони наче в дитячому садочку. Собак-прикордонників починають тренувати з 6 місяців. Навчають чотирилапих за допомогою їхніх улюблених іграшок.
«Вони бавляться м’ячиками, чи в них є апортувальні здібності. От вони беруть його в зуби – значить є. В нас, в основному, дівчата займаються. Хлопці вже з більшими», – пояснює кінолог Лариса Гнатюк.
Спаніелі, малінуа, лабрадори і, звичайно, ж вівчарки – це ті породи, з якими працюють прикордонники десятиліттями. За допомогою м’ячиків вчать псів шукати вибухівку і наркотики. Прикордонники зізнаються: краще за чотирилапих виявити наркотики чи вибухівку не може ніхто.
«Почула собака молекулярну частинку і чим ближче вона до неї підходить, як в дитинстві ми всі грали, холодно-тепло», – каже інспектор Чернігівського прикордонного загону Денис Тарасенко.
Натомість, кажуть прикордонники, далеко не з кожної собаки може вирости якісний помічник прикордонника. Бійцівські породи – геть некеровані та не прогнозовані. Тож їх і не беруть на службу.