Колесніков презентував сьогодні електронний квиток
Сьогодні, 2 листопада, Віце-прем’єр-міністр України – Міністр інфраструктури Борис Колесніков продемонстрував журналістам як користуватися електронним залізничним квитком, який незабаром впровадить Укрзалізниця.
«З 25 грудня всі власники смартфонів через Інтернет зможуть придбати квиток, не роздруковуючи - зберегти QR-код собі в телефон та прийти до проїзду, не звертаючись до залізничних кас», - зазначив Борис Колесніков., повідомляють на сайті міністерства інфраструктури України.
Борис Колесніков випробував систему купівлі електронного квитка власноруч: обрав на сайті Укрзалізниці маршрут Київ-Харків, поїзд 156 на 5 листопада, місце 7, сплатив за допомогою кредитної картки вартість проїзду. Отримавши підтвердження на електронну пошту сфотографував QR-код на телефон. Стюард поїзда за допомогою мобільного терміналу контролю доступу зчитала інформацію, зашифровану у QR-коді. Звуковий сигнал пристрою підтвердив успішне проведення операції.
«Ті, у кого немає смартфону, можуть просто роздрукувати бланк з QR-кодом і прийти до проїзду. Провідник зчитає всі дані», - сказав він.
Продаж та використання такого проїзного документа здійснюється за допомогою сучасних електронних засобів: починаючи з надання користувачеві довідки щодо розкладу поїздів і закінчуючи контролем електронних квитків при посадці пасажира у поїзд.
Електронний квиток можна придбати на офіційному сайті Укрзалізниці booking.uz.gov.ua. Оплата здійснюється банківськими картками міжнародних платіжних систем. Надалі планується розширити можливість оплати за допомогою карток НСМЕП і систем електронних платежів. Також додатково планується продаж електронних проїзних/перевізних документів через агентську мережу Укрзалізниці (туристичні агентства, відділення Укрпошти, термінальні мережі, банківські установи тощо), яка наразі на стадіях формування та дослідної експлуатації.
Оплативши квиток, пасажир отримує електронний проїзний документ у вигляді бланку замовлення з QR-кодом, який надсилається на електрону адресу пасажира. Пасажир може роздрукувати електронний квиток на звичайному папері, або ж зберегти його у своєму мобільному телефоні (наприклад, смартфон, планшет та ін.). QR-код, який є на бланку замовлення, містить усю інформацію про електронний квиток: станцію відправлення та призначення, дату та час відправлення і прибуття, номер поїзда, вагон, місце, дані про страхування, вартість проїзду тощо.
Електронні квитки продаватимуться тільки на поїзди, оснащені спеціальними пристроями – мобільними терміналами контролю доступу – для зчитування QR-кодів та перевірки таких проїзних документів.
На поїзди, де не буде спеціальних пристроїв, квитки необхідно буде роздруковувати у касі на стандартних бланках. Список поїздів, які будуть оснащені мобільними терміналами контролю доступу для зчитування QR-кодів, наразі формується. На першому етапі електронний квиток буде впроваджено на поїздах Інтерсіті+. На сьогодні проводиться аналіз, тестування та вибір виробника цих пристроїв для використання у секторі залізничних пасажирських перевезень.
Довідка
QR-код (від англ. Quickresponse - швидкий відгук): двовимірний штрих-код, розроблений японською фірмою Denso-Wave. У цьому штрихкоді кодується різноманітна інформація, яка складається із символів (включаючи кирилицю, цифри і спецсимволи). Такою інформацією може слугувати будь-що: адреса сайту, телефон, електронна візитівка, координати розташування та інше. Один QR-код може містити 7089 цифр або 4296 літер.