Концерту не буде
У Львові пропонують заборонити виступати артистам, які виступали в Росії під час війни
0До теми
- У Львові заборонили виступати артистам, що підтримують російську агресію ZAXID.NET
-
Віртуозний бойкот.
По всій Україні набуває поширення рух проти виступів російських виконавців ZAXID.NET -
За двома зайцями.
Творці української комедії «8 найкращих побачень» приховують російський слід ZAXID.NET -
Небажані голоси.
Львівська міська рада протидіятиме гастролям російських виконавців ZAXID.NET
Депутати Львівської міськради хочуть заборонити виступати у Львові тим артистам, які під час українсько-російської війни брали участь у розважальних заходах на території Росії та тимчасово окупованих територіях.
Такий проект ухвали планують винести на розгляд сесії міської ради, засідання якої відбудеться 21 квітня. Ініціаторами цього рішення виступили депутати від фракції «УКРОП» у Львівській міськраді.
Текст проекту ухвали та пояснювальна записка до нього
Вони пропонують заборонити проведення концертів та інших розважальних заходів на території Львова представникам не тільки українського, а й іноземного шоу-бізнесу, які під час війни проводили концерти, виступали у телепередачах та інших розважальних заходах на території Росії, у анексованій Автономній Республіці Крим, а також у тимчасово окупованих окремих районах Донецької і Луганської областей. Таким чином укропівці хочуть «зменшити світоглядні впливи представників шоу-бізнесу, котрі здійснюють популяризацію сепаратистських та окупаційних сил», йдеться у тексті проекту ухвали. Ініціативу «УКРОПу» вже підтримала фракція «Блоку Петра Порошенка» та «Громадянська позиція».
Іосіф Кобзон співає разом з лідером ДНР Олександром Захарченком (фото: Обозреватель)
За словами голови фракції «УКРОП» у Львівській міськраді Ігоря Телішевського, такий проект був ініційований громадськістю, оскільки «ухвала сама назріла».
«Ми маємо бути прикладом для тих патріотів, які воюють на Сході, і патріотами своєї держави. Я розумію, що це політична ухвала. Але потрібно брати на себе відповідальність та інколи приймати такі рішення. Мені, наприклад не зрозуміла позиція управління культури, які написали зауваження, що така ухвала є недоцільною», - вважає Ігор Телішевський.
Відповідальність за виконання такої ухвали її автори покладають в тому числі на управління культури Львівської міськради. Але в.о. начальника управління культури Михайло Мороз має зауваження до тексту проекту.
«В моєму розумінні, ухвала суперечить законодавству. Ми, як орган місцевого самоврядування, не маємо ні повноважень приймати такі ухвали, ні механізму контролю за виконанням. Максимум, який може бути – звернення до власників сценічних майданчиків, щоби враховували цю позицію», - каже Михайло Мороз.
Голова управління культури також пояснив, що, за законом, органом, що веде облік гастрольних заходів, є структурний підрозділ обласної державної адміністрації. У Львові цим має займатись департамент культури ЛОДА.
«Мене турбує сам підхід: чи доречно в культурі робити заборони? Я переконаний, що львів’яни – розумні люди, які можуть робити правильний вибір. За великим рахунком, ми не маємо прецедентів, коли артисти чи митці, про яких йдеться в ухвалі, які б виступали на російській території, мали концерти у Львові. Я не можу згадати таких випадків. Це свідчить, що львів’яни як глядачі враховують в тому числі той фактор, чи є артист колабораціоністом, чи поділяє він такі погляди», - пояснює Михайло Мороз.
На думку Михайла Мороза, проект ухвали у тій редакції, у якому її подав автор, не має шансів, потреби чи доцільності бути прийнятим на сесії. Втім, так чи інакше, рішення прийматиме депутатський корпус.
Львівські культурні діячі, яких безпосередньо може торкнутись нововведення, ініціативу депутатів не оцінили. Засновник концертної агенції «Sviat рromo» Святослав Роман поставився до можливості заборони концертів з подивом. На його думку, заборони – це тоталітарні методи, а єдиною справедливою причиною для скасування концерту є непродані квитки.
Його думку поділяє і Ляна Мицько, арт-директорка клубу «Underground». Вона переконана: від подібних рішень місто може лише програти.
«Ідея дещо дивна. Як тоді бути з музикантами, особливо андеграундними, які живуть в Росії і хочуть виступати у нас? Хто буде це контролювати? Якщо це стосується і музикантів топового рівня з-за кордону, то можу лише привітати нас із ще більшої культурною деградацією. Не думаю, що заради концерту в країні, яку досі багато хто не може знайти на карті, артисти будуть відмовлятися від концертів Москві, як в одному з найбільших мегаполісів світу», - каже Ляна Мицько.
Про те, що неможливо однаково судити про всіх виконавців, які виступають в Росії, говорить і Святослав Роман.
«Гастролі в Росії можуть бути різними - хтось виступає на сцені Кремля, а хтось в андерграундному клубі на 200 «своїх» глядачів, які, прийшовши на український гурт, підтримують аж ніяк не Путіна», - пояснює Святослав.
Іван Дорн у 2015 році кілька разів виступав у Росії. На його концертах завжди чимало людей приходять з українськими прапорами (фото: gloss.ua)
Організатор одного з найбільших українських музичних фестивалів ZAXIDFEST Яків Матвійчук виступає проти заборон і регуляцій в сфері культури. Але при цьому наголошує: він проти запрошень в Україну гуртів, які виступали на окупованих територіях.
«Моя думка така: влада має займатись своїми прямими обов’язками, а не популізмом на голому місці. В місті дороги такі, що проїхати іноді не можна, а їм аби когось заборонити. Зрозуміло що, умовний Кобзон і так не поїде в Україну. Але ж є певні артисти з Росії, які категорично не підтримують те, що відбувається, які проти анексії Криму, які проти війни. Не думаю, що саме таким, які проти війни, варто забороняти в’їзд сюди», - вважає Яків Матвійчук.
Про те, що необхідно розділяти російських артистів, які підтримують Путіна, і які виступають проти нього, каже й лідер «Економічного бойкотного руху» львівський активіст Олег Радик. Він вважає, що до тексту ухвали варто додати, що російські артисти, які публічно підтримують цілісність та державність України, є бажаними гостями в місті.
«Ніхто того самого Макаревича не збирається бойкотувати. Ми не фанатики, ми просто громадяни», - переконує Олег Радик.
Андрій Макаревич - один з небагатьох російських артистів, які послідовно висловлюються на підтримку України (фото: "Новая газета")
Один з ініціаторів суперечливого проекту ухвали Ігор Телішевський погоджується, що за необхідності текст можна уточнити і доопрацювати. Він наголошує, що заборона торкнеться не всіх іноземних артистів, які були з гастролями в Росії – лише тих, що підтримують її політику.
«Ми говоримо про тих артистів України, які зараз заробляють гроші в Росії та Криму, і про тих іноземних артистів, які виступають в Росії та підтримують її. Ми не говоримо про всіх іноземців, які виступають в Росії. Це не правильно», - каже Телішевський.
На питання, хто має укладати львівських «чорний список» небажаних музикантів, Ігор Телішевський чіткої відповіді не дав. За його словами, вся необхідна інформація є у відкритому доступі. Але за необхідності, вважає депутат, можна створити спеціальну комісію з депутатів, громадських активістів та представників виконавчої влади, які б контролювали це питання.
Та одна річ, коли мова йде про тих митців, які регулярно озвучують свої політичні переконання. Їхні слова та дії справді можна оцінити – чи популяризують вони сепаратизм, чи ні. Куди складнішим є питання, що робити з артистами, які уникають політичних тем і висловлювань, займаючись виключно творчістю. Тут Ігор Телішевський послуговується «презумпцією вини».
«Якщо вони не можуть висловити свою позицію щодо дій на сході України – отже, щось не так. На мою особисту думку, якщо вони не можуть цього публічно сказати – це варто оцінювати як те, що вони підтримують Росію в тому, що вона зараз робить в Україні», - вважає Ігор Телішевський.
Андрій Запорожець, лідер гурту SunSay, відомий своєю аполітичністю. Співака нещадно розкритикували після відбору на «Євробачення», де той сказав, що не готовий розірвати культурні мости з друзями і колегами з Росії (фото: Wikipedia)
Станом на зараз проект ухвали не містить ані чітких критеріїв оцінювання «шкідливості» артистів для міста, ані достатнього юридичного обґрунтування. Перед винесенням на сесію це питання обговорили на засіданні комісії законності. За словами начальниці юридичного управління ЛМР Гелени Пайонкевич, якщо депутати ухвалять це рішення, то механізмів контролю за його виконанням не буде.
«Ця ухвала має виключно декларативний характер і її реальне виконання неможливе. Її підготували для того, щоб свідомі організатори гастрольних заходів керувалися нею при організації концертів», – наголосила Гелена Пайонкевич.
Заступник голови комісії законності Андрій Шевців запропонував розглянути це питання і оформити його у вигляді рекомендації організаторам концертів від міської ради.
«Я б рекомендував розглянути це питання як звернення, рекомендацію організаторам проведення концертів, щоб вони, формуючи репертуар, концертні програми, тури, гастролі зважали на те, що Львів має зауваження до артистів українського шоу-бізнесу, які у період Революції гідності, а згодом і українсько-російського конфлікту, окупації Криму та частини Луганської і Донецької областей виступали у телевізійних передачах, брали участь в інших розважальних заходах на території Російської федерації та анексованих територіях», - каже Андрій Шевців.
Важливо відмітити: судячи з тексту ухвали, мова йде лише про тих артистів, які виступали в Росії чи Криму під час українсько-російського конфлікту - а не всіх, що коли-небудь їздили до Росії з гастролями. Але поки що депутати не змогли дійти згоди, з якого числа рахувати початок конфлікту. Комісія законності пропонує враховувати концерти починаючи з 12 квітня 2014. У листі голови фракції БПП у Львівській міськраді Петра Адамика, у якому той заявляє про підтримку цього проекту ухвали, мова йде про грудень 2013 року.
Втім, якщо хтось захоче скасувати таке рішення міської ради – це не буде складно. Принаймні, в цьому переконана начальниця юридичного управління ЛМР.
«Рішення міської ради є обов’язковими на території адміністративно-територіальної одиниці, якщо вони не скасовані у встановленому порядку. Скасувати цю ухвалу можна в суді і вона буде скасована в суді, бо якщо хтось подасть до суду, то в нас не буде аргументів для того, щоб її відстояти», - каже Гелена Пайонкевич.
Відомий львівський активіст Олег Радик, в свою чергу, оцінює ефективність дії подібного розпорядження мерії більш оптимістично.
«У нас же діють ухвали міської ради про заборону феєрверків чи продаж алкоголю після 22-ї години. Так, є певні нюанси, чи можна таке забороняти. Але я вважаю, що під час де-факто війни це – абсолютно виважений і нормальний крок, щоб не було ні провокацій, ні масових заворушень. Постійне протистояння, яке відбувається через концерти цих співаків, які приїжджають, не приносить жодної користі і шкодить іміджу міста», - вважає Олег Радик.
Пікет проти концертів Ані Лорак, Ірини Білик та Таїсії Повалій, організований "Економічним бойкотним рухом" (фото: gazeta.ua)
Суперечливу культурну ініціативу депутатів прокоментувала також Юлія Хомчин, членкиня депутатської комісії ЛМР з питань культури. За її словами, артистами, які агітують та популяризують сепаратизм, має займатись СБУ та інші правоохоронні органи.
«Для чого нам плодити декларативні ухвали, які не можуть бути виконаними, а по своїй суті є швидше політичними заявами для конфліктів і відходу від суті справи. Ми можемо говорити про певні рекомендації для організаторів та учасників процесу за умови широкого обговорення та дослідження теми, але не методом примусу та заборони. Є набагато вартісніші методи опірності засиллю «руского міра»: інвестиції в українську культуру, лобізм інтересу якісного українського контенту, створення умов для вільного розвитку української культури, промоція та пропозиція альтернативи», - вважає Юлія Хомчин.