Віртуозний бойкот
По всій Україні набуває поширення рух проти виступів російських виконавців
0У різних містах України, насамперед у Києві та Львові, лунають заклики ігнорувати культурні заходи тих російських діячів культури, які підписали сумнозвісний лист від 11 березня 2013 р. на підтримку політики президента РФ Володимира Путіна і анексії Криму. Крім того активісти закликають бойкотувати усіх представників країни-агресора. Так у Києві відбувся пікет Національної опери, яка, за словами учасників пікету, надала приміщення для концерту Володимира Співакова та його оркестру «Віртуози Москви».
Нагадаємо, що перед тим українські письменники висловили протест з приводу цього виступу і скерували відповідні листи голові Служби безпеки України Валентину Наливайченку, міністру закордонних справ України Андрію Дещиці та міністру культури України Євгену Нищуку.
Концерт було заплановано у липні 2013 року (задовго до підписання славнозвісного листа митців Росії), у лютому захід був перенесений на 19 червня. Однак і цей концерт "Віртуозів Москви" скасували.
«Національна опера України ще раз підтверджує свою принципову позицію щодо неможливості співпраці з підписантами згаданого звернення. З цієї ж причини на сцені Національної опери України були скасовані виступи Московського державного театру «Русский балет», Д. Мацуєва», – йдеться у повідомленні на сайті Національної опери.
А тим часом у Львові представники Економічного Бойкотного Руху закликають бойкотувати цілу низку концертів. Зокрема, йшлося про концерт Ані Лорак, яку в Москві нагородили «Золотим грамофоном». Утім співачка і сама вирішила скасувати концертний тур, мотивуючи такий крок «нестабільною ситуацією в нашій країні, що пов'язана з трагічними подіями».
Тепер представники руху закликають бойкотувати фестиваль Alfa Jazz Fest 2014, який вони вважають пропаганду російського бізнесу.
«Ми не проти джазу, ми навіть не проти ламбади чи кантрі, – пояснює Олег Радик, координатор Економічного Бойкотного Руху. – Наша спільнота просила організаторів не перетворювати цей захід в пропаганду російського бізнесу. Ми вимагаємо перерахувати прибуток від шоу на потреби АТО. Поки ЛМР і «Альфа-банк» нас не чують. Очевидно, ми будемо діяти більш агресивно і найближчим часом перейдемо до акцій прямої дії».
Якими саме будуть активні дії представники руху наразі не говорять.
Проте у Львові лунають і цілком протилежні думки. Організатори Alfa Jazz Fest навіть опублікували результати соціологічного опитування, згідно з якими більшість респондентів вважають, що фестиваль Alfa Jazz Fest потрібен Львову. 84,6% опитаних зазначили повністю позитивне значення фестивалю для міста. Більшість опитаних також переконані, що проведення найбільшого в Україні джазового фестивалю підвищує туристичну привабливість Львова, розвиває культурну сферу, сприяє залученню інвестицій і покращує міжнародний імідж Львова.
А тим часом в Україну зібрався одіозний персонаж Іван Охлобистін, актор та колишній священик, який підтримав «Беркут», шкодував, що не може зі зброєю у руках боронити Донбас від українців тощо.
Виступ заплановано у Жовтневому палаці 31 жовтня, квитки на творчий вечір коштуватимуть від 100 до 1250 грн. Подія анонсована практично на усіх інтернет-ресурсах, що займаються продажем квитків. Організатором є концертне агентство «Перекресток».
Окрім Києва виступи заплановано також в Одесі, Харкові та Дніпропетровську.
Активних та організованих дій відносно цієї події ще немає, проте соціальні мережі вже вибухнули і називають виступ на вул. Інститутській, де розташований Жовтневий палац, щонайменше блюзнірством.
Загалом останнім часом також точаться активні дискусії про моральність проведення будь-яких концертів у дні, коли гинуть люди.
«Я також довго над цим розмірковувала, і з професійної точки зору теж, – каже львівський музикознавець Лідія Мельник. – Думаю, найбільша проблема нині в тому, що мистецтво почали сприймати суто як розвагу - і тоді так, заклики повідміняти всі концерти виглядають ніби логічно. Але ж насправді розважальність - це лише одна із функцій мистецтва, в тім музичного. А є ще пізнавальна, комунікативна, катарсису... Чомусь на фронтах усіх воєн завжди виступали музиканти. Чомусь навіть у окупованих містах не зупинялося культурне життя. Там, по-вашому, що, не вміли носити жалоби? Жалоба - почуття глибоко інтимне і кожен переживатиме його так, як вважає за потрібне. Як завгодно, тільки не силоміць».