Литвин у Росії розповів, що Україна готова пожертвувати НАТО заради відносин з Росією
Голова Верховної Ради України Володимир Литвин і голова Державної Думи Федеральних Зборів Російської Федерації Борис Гризлов домовились про проведення у січні 2009 року засідання Міжпарламентської комісії зі співробітництва Верховної Ради України та Федеральних зборів Росії. Про це йшлося на зустрічі В.Литвина з Б.Гризловим, - повідомили ZAXID.NET у прес-службі українського парламенту.
Голова Держдуми зазначив, що наразі українсько-російські відносини, у тому числі на міжпарламентському рівні, "перебувають не у кращому стані". "Сьогодні ми могли б говорити про те, як ці відносини поновити і почати нарощувати", - сказав Б.Гризлов.
На його думку, проблемними питаннями двосторонніх відносин є перспективи вступу України до НАТО, підтримка з боку України Грузії у російсько-грузинському конфлікті, питання Голодомору та перебування Чорноморського флоту в Україні, низка економічних питань.
У свою чергу, голова Верховної Ради України запропонував перевести розв`язання всіх проблемних питань у практичну площину, "руйнуючи фантоми реальною роботою". В.Литвин зазначив, що українсько-російські відносини є одним з основних питань, які непокоять українське суспільство. При цьому він висловив думку, що нормалізація відносин "заспокоїть людей" як в Україні, так і в Росії.
Голова Верховної Ради заявив, що першим кроком на шляху зрушення двосторонніх відносин з "критичної точки замерзання" має стати поновлення роботи Міжпарламентської комісії із співробітництва Верховної Ради України та Федеральних Зборів Російської Федерації. В.Литвин нагадав, що засідання комісії не відбувалися протягом останніх двох років, і запропонував провести її восьме засідання вже у середині січня 2009 року. У свою чергу, Б.Гризлов підтримав ініціативу В.Литвина, запропонувавши провести засідання у Москві.
Міжпарламентська комісія, вважає В.Литвин, перш за все, повинна здійснити інвентаризацію проблемних питань українсько-російських відносин і намітити послідовність їх розв`язання. Він також зазначив, що депутатська група Верховної Ради України з міжпарламентських зв’язків з Російською Федерацією нараховує одну третину депутатського корпусу, наголосивши, що "це ще один інструмент, який необхідно задіяти у налагодженні міжпарламентських відносин".
Порушуючи тему євроатлантичної інтеграції України, В.Литвин зазначив, що питання вступу України до НАТО не є пріоритетним і актуальним для українських громадян. Його особиста позиція полягає у тому, що Україна має підтримувати свій нейтральний статус. "Моя позиція полягає у тому, що безпека країни, перш за все, визначається відносинами з сусідами. Якщо вони будуть налагодженими і конструктивними, це створить ключовий пояс безпеки країни, - наголосив спікер. - У цей період, коли усі країни потерпають від кризи, мали б проявитися щира дружба і підтримка між нашими країнами".
В.Литвин також підкреслив, що, не дивлячись на погіршення двосторонніх відносин на політичному рівні, двостороння співпраця в економічній сфері розвивається успішно і динамічно. У свою чергу, Б.Гризлов зазначив, що минулий рік був "рекордним" за рівнем товарообігу між нашими країнами.
Під час зустрічі також відбувся обмін досвідом боротьби із фінансово-економічною кризою на законодавчому рівні, обговорювалися питання прикордонної співпраці та широке коло гуманітарних питань.