Львівські айтішники створили 3D макети відомих будівель Львова для незрячих
Українська спілка інвалідів та компанія «ELEKS» запрезентували благодійний проект із створення 3D моделей архітектурних споруд для незрячих.
«Цирк – квадратний» – з такого твердження незрячих дітей почався цей проект. Львівські айтішники захотіли допомогти людям із вадами зору «побачити» руками будівлі Львова. Разом із спілкою інвалідів компанія «ELEKS» та партнери на 3D принтері надрукували Катедру, Оперний театр, Порохову вежу, Будинок органної музики, цирк а також пам'ятники Івану Франкові та Адаму Міцкевичу. Незрячі дітки вперше ознайомилися з цими макетами. Тепер вони уже знають: цирк – круглий.
«Макети помагають краще зрозуміти, тому що незряча людина не бачить, яка будівля висока, як виглядає з даху. Ну, двері спробуємо на доторк, ну, стіни – зовсім нічого цікавого. А, як побачиш так, воно зовсім по-інакшому», – ділиться враженнями незряча маленька львів'янка Софія Хома.
Утім на початку проекту айтішники зіткнулися з проблемою: львівські будівлі не були оцифровані. Тому довелося їх сканувати.
«Уже деякі об'єкти в нас на той час були відскановані, ми могли ними поділитися, оптимізувати трошки, щоб потім люди їх готували для друку на 3D принтерах», – розповів Юрій Преподобний, засновник організації SKEIRON.
«Навіть іноді не дуже потрібно сканувати об'єкт. Якщо він втрачений, а в нас є згадки про нього, ми можемо просто створити з нуля і вже таким чином так само в 3D видрукувати», – додає Ярослав Ричагівський, керівник компанії Polyspace Studio.
Проект продовжать, бо вже запланували наступні тривимірні мініатюри. А уже відскановані викладуть у вільний доступ.
«Наші подальші плани: відкрити Україну для людей з вадами зору, для всього світу. Тобто, щоб і 3D-моделі, які ми вже розробили, які ще будуть розроблятися, вони були у відкритому доступі», – пояснила керівниця напряму корпоративної соціальної відповідальності компанії «ELEKS» Любов Руднєва.
А ці макети залишаться в спілці інвалідів, звідти їх повезуть Україною, аби показати в інтернатах для незрячих і школах з інклюзією.
«Зараз надруковано 8 цих об'єктів. Але це не проблема. Тому що Юра, Ярослав, Люба готові друкувати наступні речі і вже ці надруковані об'єкти можна тиражувати. Тобто для кожної школи-інтернату можна роздрукувати такий макет і залишити їм дарунок», – розповіла Оксана Потимко, виконавча директорка львівського відділення Української спілки інвалідів.