Пошуковці знайшли у Буську поховання 60-ти німецьких солдатів та дивізійника
До теми
У Буську на Львівщині пошуковці ексгумували останки німецьких військових. Серед них і українець Роман Павлишин, який був гренадером у дивізії "Галичина". Зараз історики розшукують його родичів, аби поховати вояка там, де він народився.
Причина смерті німців - поранення голови чи ніг. Військових хоронили у дворі буського костелу, бо неподалік був шпиталь, до якого звозили поранених у Бродівському котлі. Влітку 1944 року Червона армія наступала на Броди.
На допомогу німцям перекинули українців з добровольчої дивізії СС Галичина. Невдовзі кільце замкнулося. Бої тривали до 22 липня, допоки німецькі війська не прорвали оточення у селі Червоному. У Буську, за записами німецьких архівів, похований 81 солдат. Наразі знайшли лише 60 останків.
Похоронені солдати рядами, на однаковій відстані один від одного за схемою, яка сказана у німецьких архівах. Саме німці ініціювали ексгумацію.
"Коли хоронили солдат, кожному вкладали половинку жетона на груди. Цей жетон має інформацію про кожну особу і по комп'ютерній системі у Німеччині можна відшукати, хто конкретно захоронений", - пояснив керівник робочої групи Німецької спілки догляду за похованнями Мирон Старко.
Та мешканці Буська про цвинтар нічого не чули. З приходом радянської влади очевидців-поляків виселили, а могили зрівняли із землею.
"У 80-х роках нам показували фотографію, але нам не дали в руки. Наше товариство працює з 1988 року тут. Потім фотокартка десь пропала, на ній на подвір'ї костелу вздовж були хрести з німецькими гербами", - розповів голова краєзнавчого товариства "Бужани" Зіновій Павлик.
Та навіть якщо жетон солдата десь зник, це не біда. У архівах Німеччини збереглись усі схеми поховань, де вони вказані поіменно.
Серед німецьких прізвищ виявилось троє іноземців. Пошуковці будуть вдячні за допомогу у пошуку їхніх родичів, аби належно поховати останки.
"Ми шукаємо родичів українця з дивізії "Галичина" Романа Павлишина, який народився 9 листопада 1921 року. Дата його смерті за німецькою інформацією 15 липня 1944 року. Це якраз події Бродівського котла. Також є російське прізвище -Олександр Дяков 24 березня 1913 року народження. Також поляк Юрзік Йозеф 10 липня 1905 року народження. Ми шукаємо і їхніх близьких", - розповів керівник Товариства пошуку жертв війни "Пам'ять" Любомир Горбач.
Після детального опису та повідомлення родичів німецьких солдатів поховають на меморіальному цвинтарі у селі Потелич на Жовківщині. Дивізійників традиційно ховають у селі Червоне на Золочівщині.